Powiat zorganizował warsztaty dla pszczelarzy

Organizowane przez Powiat Stalowowolski warsztaty dla pszczelarzy stały się już inicjatywą cykliczną. Przypomnijmy, że dokładnie rok temu zabraliśmy 50 hodowców pszczół do jednej z najbardziej znanych pasiek w Polsce – pasieki „Barć” w Kamiannej. Tym razem, we współpracy z prezesem Związku Pszczelarzy Ziemi Przemyskiej – Zdzisławem Kilonem, przygotowaliśmy dla nich warsztaty pszczelarskie w pasiece ekologicznej w Więckowicach koło Jarosławia, prowadzonej przez Jerzego Bańkowskiego. Tu zapoznali się z obostrzeniami oraz wymogami, jakie musi spełniać pasieka, aby produkowany przez nią miód mógł nosić oficjalnie miano „ekologicznego”.

Następnie, pszczelarze z Powiatu Stalowowolskiego udali się z wizytą do gospodarstwa pasiecznego w Chorzowie w gminie Pruchnik, prowadzonego przez Piotra Blajera. Działa ono pod nazwą „Królewskie Miody” i  jest jednym z największych tego typu gospodarstw w kraju. – Dla naszych pszczelarzy była to niezwykle ciekawa wizyta, bo z jednej strony mieli okazję przekonać się z bliska, jak funkcjonuje potężna, bo licząca ponad 500 uli pasieka, a z drugiej strony mogli podejrzeć najnowocześniejsze technologie w gospodarce pasiecznej, bo takie właśnie Piotr Blajer u siebie stosuje. Nasi pszczelarze mieli do niego wiele pytań natury technicznej. Dlatego myślę, że te warsztaty były dla nich ciekawe i pożyteczne – komentuje Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym, który odpowiadał za ich organizację.

Na terenie Powiatu Stalowowolskiego działa ponad 120 hodowców pszczół zrzeszonych w kilku kołach. Tutejsze Starostwo Powiatowe stara się konsekwentnie wspierać to środowisko. Przypomnijmy, że w sierpniu ubiegłego roku zorganizowaliśmy dla nich nie tylko warsztaty, ale też I Forum Pszczelarskie, poświęcone ochronie pszczół pt. „Stalowa pszczoła nie istnieje”. W tym roku będzie podobnie: najpierw zorganizowaliśmy warsztaty, a na dzień 18 września 2015 roku zaplanowaliśmy organizację II Forum Pszczelarskiego. – Tak jak w roku ubiegłym, odbędzie się ono w stalowowolskiej Bibliotece Międzyuczelnianej. W programie znajdą się ciekawe wykłady oraz informacje dla pszczelarzy, właścicieli pasiek oraz producentów i dystrybutorów artykułów pasiecznych. Odbędzie również kiermasz miodów oraz produktów pszczelich, który w ubiegłym roku przyciągnął tak wielu fanów złocistego nektaru. Zaznaczam, że będą to miody najwyższej jakości z lokalnych pasiek, a nie podróbki niepewnego pochodzenia – mówi naczelnik Janiec.

Szczegóły oraz dokładny program II Forum Pszczelarskiego podamy wkrótce.