„Kościuszkowcy” szkolą się na poligonie

Zakładanie obozowiska, patrolowanie, strzelanie z broni, czy udzielanie pierwszej pomocy – tych oraz wielu innych umiejętności potrzebnych żołnierzowi, uczą się kadeci podczas obozu organizowanego rokrocznie przez ZSP nr 2. Zajęcia są prowadzone przez nauczycieli i opiekunów ze szkoły, ale przy wsparciu żołnierzy z niżańskiej jednostki. Każdy dzień spędzony na obozie jest bardzo intensywny. – Młodzież na własnej skórze może się przekonać, jak wygląda żołnierskie życie w warunkach obozowych. Nasi kadeci nie mają tu czasu na nudę: biegają, ćwiczą walkę wręcz, uczą się radiołączności, a także zasad udzielania pierwszej pomocy. Zajęć jest tak dużo, że wieczorem padają ze zmęczenia. Ale humory im dopisują – opowiada Dariusz Bańka – jeden z instruktorów prowadzących obóz, a na co dzień nauczyciel w ZSP Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli oraz radny Powiatu Stalowowolskiego.

Kadeci śpią w wojskowych namiotach, które wcześniej sami musieli nauczyć się rozstawić. W trakcie zajęć szkolą się również w ochronie przeciwchemicznej, czy też budowie, składaniu i rozkładaniu broni długiej. – Uczniowie z klas liceum o edukacji wojskowej muszą być świetnie przygotowani nie tylko w teorii, ale i w praktyce. I zdobywaniu umiejętności praktycznych służy właśnie ten obóz – komentuje ppłk Marian Herok, który pełni funkcję komendanta obozu.

Zajęcia obozowe dla uczniów ZSP Nr 2 rozpoczęły się 7 września i potrwają do 11 września. Kadetów podczas szkolenia w terenie odwiedził m.in. Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski. – Jak co roku, wszystko jest tu świetnie zorganizowane. Opiekunowie pracują z prawdziwą pasją, co pozytywnie przekłada się na uczniów. Gołym okiem widać, że dla młodzieży tego rodzaju zajęcia to nie nudny obowiązek, ale przyjemność – mówi Mariusz Sołtys.

{gallery}obozbudowlanki2015{/gallery}