Uczennice z naszego powiatu na Festiwalu w Luton

Zaproszenie zostało wystosowane przez przewodniczącego Polish Community Group w Luton – Sebastiana Dolińskiego. W ciągu zaledwie dwóch tygodni, koordynator festiwalu – Wioletta Przywara musiała dopełnić czynności organizacyjnych związanych z wyjazdem i wyborem chętnych do uczestnictwa w festiwalu. Reprezentanci Polski mieli bowiem wystąpić z piosenkami w języku angielskim oraz polskim. Warto zaznaczyć, że wśród uczestników festiwalu znalazły się osoby, które brały także udział w wakacyjnych warsztatach językowych i wokalnych organizowanych przez ZSO Zaklików w sierpniu 2016 roku, co pozwoliło na świetne zaprezentowanie się podczas festiwalu w Wielkiej Brytanii. Powiat stalowowolski reprezentowały 16-letnia Julia Pawłowska ze Stalowej Woli oraz 13-letnia Gabriela Zarzeczna z Zaklikowa.

Julia Pawłowska jest uczennicą I klasy Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego w Stalowej Woli. Odnosi liczne sukcesy na polu artystycznym: jako sześciolatka zajęła II miejsce w miejskim konkursie „Rozśpiewane przedszkolaki”, brała udział w wielu przedsięwzięciach muzycznych, m.in. w spektaklu teatralno-muzycznym “W oparach absurdu” teatru OKNA w Stalowej Woli w reżyserii Marka Woynarowskiego. W Międzywojewódzkim Festiwalu Piosenki Angielskiej w Zaklikowie zajęła I miejsce – w 2015 roku (V edycja festiwalu) oraz dwukrotnie miejsce II w 2014 i 2016 r. W bieżącym roku otrzymała wyróżnienie w X Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Szkolnych “O gęsie pióro”.

Gabriela Zarzeczna to uczennica I klasy Publicznego Gimnazjum w Zaklikowie. W wieku 5 lat została wyróżniona w konkursie wojewódzkim ,,Rozśpiewane Mikołąjki”. W 2014r. brała udział w powiatowym „Konkursie Na Piosenkę Ekologiczną”, w której również zdobyła wyróżnienie. Brała udział w dwóch edycjach (V i VI) Międzywojewódzkiego Festiwalu Piosenki Angielskiej w Zaklikowie. Zapał i zaangażowanie sceniczne Gabrieli zostało docenione w szerszym gronie, miała zaszczyt pokazania swoich umiejętności wokalnych podczas imprezy plenerowej Szkoła – Miastu z okazji 100 – lecia istnienia szkoły oraz podczas Dni Zaklikowa w lipcu 2016.

Koordynator Międzywojewódzkiego Festiwalu Piosenki Angielskiej Wioletta Przywara jest bardzo zadowolona z podjętej współpracy z rodakami z Luton, jest przekonana iż udział w Festiwalu Kultury Polskiej na obczyźnie, przyczyni się do motywacji rozśpiewanej młodzieży w naszym powiecie i podniesie rangę festiwalu organizowanego przez zaklikowską szkołę.

Należy wspomnieć, że od kilku lat jury oceniające uczestników Festiwalu Piosenki Angielskiej pracuje z olbrzymim zaangażowaniem w składzie: Maciej Tomaszewski pianista – pedagog Wydziału Wokalno – Estradowego Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, muzyk Teatru Roma i Buffo w Warszawie, Maciej Stryjecki – przewodniczący jury, absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Zaklikowie, producent i wydawca płyt redaktor naczelny miesięcznika Hi-Fi i Muzyka, członek Akademii Fonograficznej ZPAV (przyznającej Fryderyki) – obaj panowie zasiadają w jury od 2012r., Lila Wojciak – reprezentująca Wydział Promocji, Kultury, Zdrowia i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi ze Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli – w jury od 2015r., Julia Antonina Burzyńska – Kaczyńska – absolwentka zaklikowskiego Liceum Ogólnokształcącego z wykształcenia filolog angielski redaktor portalu internetowego Mieszkanicznik Od Podszewki na stałe mieszkająca w Londynie, która dołączyła do jury w czasie ostatniej edycji. Festiwal Piosenki Angielskiej finansowany jest m. in. przez Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli.