10 lat kardiologii inwazyjnej w Stalowej Woli

Podczas konferencji naukowej historię powstania oddziału, osiągnięcia i zamierzenia przybliżył Marek Ujda, lekarz kierujący oddziałem. Jak podkreślił podczas spotkania to, że 10 lat temu podjęto decyzję o utworzeniu oddziału Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii w Szpitalu w Stalowej Woli, było dużym dokonaniem.

Oddział Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii zainaugurował działalność w grudniu 2006 roku, jako pierwszy z oddziałów w nowo oddanym budynku diagnostyczno-leczniczym Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. Jest nowoczesnym, komfortowym i przyjaznym ośrodkiem diagnostyki i leczenia chorób układu krążenia.

W ciągu 10 lat hospitalizowano tu ok. 23 000 pacjentów. – To, co się dzieje w kardiologii w Stalowej Woli i w Polsce, to jest światowa czołówka. Pacjent na oddziale kardiologicznym w Stalowej Woli jest leczony tak samo jak pacjent w Berlinie, w Bazylei, w Nowym Jorku czy w Kuwejcie. Podstawowe jednostki chorobowe, na które ludzie umierają związane z krążeniem, są leczone u nas w takich warunkach i na takim sprzęcie, jaki jest w światowych ośrodkach w Europie i na świecie – podkreślił Marek Ujda.

Na sympozjum z okazji 10 – lecia oddziału Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii specjalnie przyjechał prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych w Szpitalu Uniwersyteckim UJ Collegium Medicum, który jako jeden z pierwszych wykonywał zabiegi w nowym oddziale w Stalowej Woli.

Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać także m.in. wykładu o postępach w diagnostyce i leczeniu choroby wieńcowej, który wygłosił prof. UJ, dr hab. n. med. Jacek Legutko, Przewodniczący Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Natomiast prof. UR dr hab. n. med. Sebastian Stec, który przeprowadza zabiegi ablacji w stalowowolskim Szpitalu, mówił o arytmii serca i wskazaniach do zabiegów ablacji serca.

Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny oraz wicestarosta Mariusz Sołtys w imieniu radnych Rady Powiatu oraz Zarządu Powiatu podziękowali oraz przekazali pamiątkowy grawerton lekarzowi kierującemu oddziałem Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii Markowi Ujdzie oraz pracownikom oddziału za pełną poświęcenia pracę oraz zaangażowanie w rozwój stalowowolskiej kardiologii.

{gallery}kardio10{/gallery}