Świątecznie w ZSP Nr 3

Młodzież, przygotowana pod kierunkiem Moniki Kadamus, Marty Tracz oraz Małgorzaty Pokory i Bogusława Wojtaka, swoją znakomitą grą aktorską i śpiewem, starała się przekazać, o co tak naprawdę w świętowaniu Bożego Narodzenia chodzi…. Wybrzmiały wówczas słowa:

,,Święta to… nie choinka ,… zakupy,… prezenty…. Dywan świeżo wyprany i… obrus odświętny…”. 

A więc, czym są święta? Śledząc wnikliwie grę szkolnych aktorów, widzowie zadawali sobie te i inne pytania. Dlaczego co roku powracamy do wydarzeń sprzed 2000 lat?

“Czy dziś, my, ludzie XXI wieku, nie odnajdziemy w naszej historii czegoś bardziej atrakcyjniejszego, czegoś bardziej ,,na czasie”, czegoś , co będzie przyjemniejsze w odbiorze, … co nie będzie burzyć naszego dotychczasowego systemu wartości, przyzwyczajeń i …tak wszechobecnego egoizmu…?”

Na te wszystkie wątpliwości, Niebieski Posłaniec, pod koniec sztuki udzielił odpowiedzi: ,, Nie oczekuj więcej…,… bo… więcej nie trzeba…! Temu, kto jest głodny…, … podaj kromkę chleba…! Temu, kto spragniony…,… kubek wody nalej…! Dziel się dobrem z ludźmi….… Rozdawaj go dalej…!”

Bo tylko wtedy, jak przekonywali widzów nawróceni bohaterowie sztuki – Elżbieta i Andrzej,” …każde wspomnienie Narodzenia Pańskiego, każda tradycja, każde Święta, każde wolne i puste miejsce przy stole, każde dzielenie się świątecznym opłatkiem i wspólne kolędowanie, … będzie miało sens i będzie prawdziwym Narodzeniem Boga…! Prawdziwym, bo … narodzeniem nie w obcym, odległym Betlejem, ale… we własnej duszy, we własnym wnętrzu, … w tak bliskim i maleńkim żłóbku swojego przemienionego i nawróconego serca…!”

Spektakl zakończył się wspólnym kolędowaniem, nie zabrakło także świątecznych życzeń.