Nagrody dla animatorów kultury i sportu

{gallery}Animator2017{/gallery}

W tym roku, w dziedzinie kultury nagrodzeni zostali:
– Adam Krzykwa – w kategorii: Twórca – Osobowość Roku – uznany stalowowolski fotograf, przyrodnik. Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody. Fotografią pasjonuje się od kilkudziesięciu lat. Inspiracje czerpie z natury, muzyki, sztuk wizualnych i podróży. Wykonuje nie tylko zdjęcia pejzażowe i przyrodnicze, ale pasjonuje się także fotografią portretową, sakralną, kreatywną i reklamową. W jego obiektywie Powiat Stalowowolski zadziwia i wzrusza. Na jego dorobek składają się liczne wystawy w Polsce, Australii, Belgii, Czechach, Niemczech, Szwecji. Jest autorem prezentacji multimedialnych pokazanych na Wystawie Światowej EXPO 2005 w Japonii,  reprezentował Polskę na Światowym Festiwalu Fotografii Przyrodniczej w Szwecji. Autor licznych publikacji, albumów, katalogów, laureat wielu nagród.
– Barbara Nowak – w kategorii: Twórca – Osobowość Roku – kierownik Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, członkini Chóru Kameralnego, działającego przy Miejskim Domu Kultury od 1985 roku. Współzałożycielka Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej „Razem w Europie”, w latach 2009 – 2015 była jego prezesem. Stowarzyszenie wspiera działalność Chóru, współorganizuje zagraniczne koncerty oraz warsztaty chóralne. Od 1996 roku Barbara Nowak jest także członkiem chóru Międzynarodowej Akademii Chóralnej „In Terra Pax”, a od 2002 roku pełni społeczną funkcję inspektora zespołu. Chór Kameralny, w ramach którego Barbara Nowak realizuje swoje artystyczne pasje, popularyzuje polską muzykę chóralną poprzez liczne koncerty w kraju i za granicą. W 2016 roku jako jeden z pierwszych zespołów europejskich wystąpił na prestiżowym Międzynarodowym  Festiwalu Chórów w Chinach.
– Mirosław Dyjak – w kategorii: Twórca – Osobowość Roku – zawodowo związany ze Spółdzielczym Domem Kultury w Stalowej Woli. Współtwórca inicjatyw i projektów. Uczestniczy w przygotowywaniu scenografii, scenariuszy, realizacji wystaw, wernisaży i koncertów. Pomysłodawca i organizator licznych happeningów, twórca cyklu „Ciekawe oraz ginące zawody” skierowanego do najmłodszych. Pasjonat harmonijki ustnej, jest 13–krotnym laureatem konkursów ogólnopolskich. Pomysłodawca, reżyser i koordynator ogólnopolskiego festiwalu FIESTA HARMONICA FESTIVAL, który jest pierwszym tego typu wydarzeniem artystycznym w Polsce.

– Wioletta Przywara – w kategorii: Animator Kultury – pedagog i nauczyciel języka angielskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie, pomysłodawczyni i organizatorka Międzywojewódzkiego Festiwalu Piosenki Angielskiej, który odbywa się już od 6 lat. Z roku na rok Festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem i uznaniem, w efekcie czego został zauważony także poza granicami kraju. Trzy finalistki Festiwalu wraz z panią Wiolettą zostały zaproszone do udziału w I Festiwalu Polskiej Kultury w Luton w Wielkiej Brytanii. Ponadto pani Wioletta współpracuje z instytucjami kultury, szkołami i stowarzyszeniami, organizując wiele konkursów skierowanych do dzieci i młodzieży, będąc animatorem życia kulturalnego Gminy Zaklików.
ks. Marcin Hejman – w kategorii: Animator Kultury – ze swej wieloletniej posługi duszpasterskiej 23 lata spędził w Parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Woli Rzeczyckiej. Od początku swojej drogi kapłańskiej cechuje się wrażliwością, pracowitością i bezinteresowną pracą na rzecz kultury. Jest inicjatorem wielu uroczystości przyczyniających się do krzewienia postaw patriotycznych. Od 1997 roku komendant szczepu Harcerskiego „Bieszczadnicy”, organizator „Dni Myśli Braterskiej”, cyklicznych przedstawień teatralnych wystawianych na scenie „Pod Plebanią”, inicjator powstania galerii „Kropla Bieszczadów”,  w której znajdują się dzieła artystów bieszczadzkich, głównie Zdzisława Pękalskiego.
– Zespół Tańca KIK – w kategorii: Animator KulturyZespół Taneczny „KIK”  – powstał w 2000 roku w Domu Kultury w Pysznicy. W 2008 roku instruktorem prowadzącym została Teresa Świdecka – Węglarz, która do dziś pracuje nad rozwojem artystycznym zespołu, w skład którego wchodzi ok. 70 osób w wieku od 6 do 18 lat. Zespół Taneczny „KIK” na stałe wpisał się w artystyczne życie naszego regionu. Występuje na wielu koncertach i przeglądach, także poza granicami kraju, gdzie odnosi duże sukcesy. W sierpniu 2016 roku na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży w Bułgarii Zespół odniósł ogromny sukces zajmując w poszczególnych kategoriach I, II i III miejsce, zarówno zespołowo jaki i indywidualnie.

Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy” imienia Ignacego Wachowiaka w kategorii: Ochrona i Promocja Tradycji Regionalnych – jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów ludowych w regionie, w 2016 roku obchodził jubileusz 60–lecia działalności. Przez ten czas w Zespole swoje miejsce i drugi dom znalazło ponad 2 i pół tysiąca tańczących, śpiewających i grających osób. Zespół z sukcesami występował na scenach w kraju i poza jego granicami, był wielokrotnie odznaczany. Zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Od początku swojego istnienia po dziś dzień jego członkowie stoją na straży lokalnej tradycji, historii i pamięci kultury lasowiackiej.  W 2002 roku zespół przyjął imię Ignacego Wachowiaka – znanego, cenionego i długoletniego choreografa zespołu „Lasowiacy”. Od wielu lat „Lasowiacy” pracują pod kierunkiem artystycznym Marka Zaremby, który jest jednocześnie choreografem zespołu.
– Grażyna Kołacz–Antosik – w kategorii: Ochrona i Promocja Tradycji Regionalnych – regionalistka, która wrosła w lokalne środowisko od lat pracując najpierw w pysznickim Gminnym Domu Kultury, potem w Zespole Szkół w Jastkowicach. Organizowała z młodzieżą uroczystości patriotyczne, związane z historią regionu, angażowała się w pomoc przy opracowaniu gminnych publikacji regionalnych. Od 2015 roku prowadzi Zespół Obrzędowy „Jastkowianie”. Z powodzeniem wystawił on kilka przedstawień ukazujących tradycje regionalne: „Wesele Jastkowickie”, „Wigilię 2015”, „Cztery pory roku w zagrodzie” i „Wigilię 2016”. Pani Grażyna jest autorką scenariuszy, reżyserem i „dobrym duchem” całego zespołu.
– Waldemar Gimpel i Jacek Lasiński w kategorii: Ochrona i Promocja Tradycji Regionalnych – ułani w barwach 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. Ich pasją od wielu lat są konie. Od 2011 roku współorganizują z  Gminą Zaleszany i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zaleszanach, imprezę pod nazwą „Biesiada Folkloru i Sztuki – Konie Nasza Pasja”, a od 2015 roku „Nasza pasja konie”. Jako Ułani w barwach 14. Pułku angażują się także w wiele innych wydarzeń i uroczystości państwowych i kościelnych na terenie całego Powiatu Stalowowolskiego.

Nagrodę Specjalną Zarządu Powiatu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury otrzymał:
Marek Zaremba kierownik artystyczny, choreograf i reżyser Zespołu Pieśni i Tańca “Lasowiacy”. W ubiegłym roku obchodził jubileusz 40 – lecia pracy artystycznej. Prowadzone przez niego zespoły „Lasowiacy” i „Mali Lasowiacy” od wielu lat z sukcesami występują na scenach w kraju i poza jego granicami.

Natomiast w dziedzinie sportu nagrody otrzymali:
– Stanisław Łańcucki – w kategorii: Sportowiec Roku – jeden z najbardziej rozpoznawalnych sportowców Powiatu Stalowowolskiego, wieloletni zawodnik Katolickiego Klubu Sportowego Victoria Stalowa Wola, a obecnie zawodnik Stalowowolskiego Klubu Biegacza. Na swoim koncie ma wiele wybieganych kilometrów i wiele medali. Jego postawa pokazuje jak ciężką pracą i dyscypliną można dojść na szczyt. Mistrz Świata Weteranów w biegu na 3000 m z przeszkodami, podczas tych samych – 22. Mistrzostw Świata Weteranów w Australii uplasował się tuż za podium w biegu na 1500 m. Warto dodać, że w Mistrzostwach Świata w Perth wzięło udział łącznie ok. 4 tysięcy zawodników z 91 państw. Halowy Mistrz Polski na 3000 m w Toruniu, podwójny Mistrz Polski w biegu na 3000 m oraz w biegu z przeszkodami na 5000 m w Opolu.
– Danuta Cieślak – w kategorii: Sportowiec Roku – do niedawna bardziej znana jako Danuta Urbanik, jedna ze zdolniejszych lekkoatletek młodego pokolenia i reprezentantka Katolickiego Klubu Sportowego Victoria Stalowa Wola. Swoją przygodę z bieganiem rozpoczęła w wieku 13 lat. Rok 2016 był dla niej szczególny, m. in. ze względu na udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janerio, gdzie zajęła 22. miejsce w biegu na 1500 m. Na Halowych Mistrzostwach Świata Seniorów w USA zajęła 9. miejsce w biegu na 1500 m. Na Mistrzostwach Europy Seniorów w Amsterdamie zajęła 15. miejsce. Podwójna złota medalistka: w biegu na 1500 m  i w biegu na 800 m na Halowych Mistrzostwach Polski Seniorów w Toruniu. Brązowa medalistka w biegu na 1500 m na Mistrzostwach Polski Seniorów. Wychowanka trenera Mirosława Barszcza.
– Stanisław Lebioda – w kategorii: Sportowiec Roku – lekkoatleta Katolickiego Klubu Sportowego Victoria Stalowa Wola. W 2016 roku odniósł liczne sukcesy, m.in. zajął 17. miejsce w biegu na 3000 m na Mistrzostwach Europy Juniorów Młodszych w Gruzji.  Podwójny złoty medalista: w biegu na 5000 m na Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych Juniorów i w biegu na 3000 m na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych. Trener Stanisław Anioł.

– Stanisław Anioł – w kategorii: Trener Roku – trener z ponad 50–letnim stażem i jednocześnie prezes Katolickiego Klubu Sportowego Victoria Stalowa Wola, swojej pasji – lekkiej atletyce poświęcił całe życie. Pod jego skrzydłami swoje talenty rozwinęło wielu wspaniałych zawodników i późniejszych medalistów. W 2016 roku zawodnicy trenujący pod okiem Stanisława Anioła odnosili spore sukcesy, m. in. Angelika Sarna – złota medalistka Halowych Mistrzostw Polski Juniorów, Stanisław Lebioda, który w ubiegłym roku wywalczył złoto podczas Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych Juniorów oraz w biegu na 3000 m na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Pod jego skrzydłami trenują także inni utalentowani lekkoatleci Agnieszka  Dybka oraz Radosław Moskal. Stanisław Anioł wielokrotnie był nagradzany za swoje zasługi na rzecz sportu i młodzieży.
– Mirosław Barszcz – w kategorii: Trener Roku – trener lekkoatletów Katolickiego Klubu Sportowego Victoria Stalowa Wola,  od wielu lat powoływany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki na trenera Kadry Polski. Jego wieloletnia i znakomita praca trenerska przekłada się na liczne sukcesy zawodników Victorii, którzy zdobywają najwyższe laury na zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych. Wśród nich są m. in. Danuta Cieślak, Oliwia Pakuła, Małgorzata Cetnarska, Małgorzata Osiecka. Mirosław Barszcz za swoją wyróżniającą się pracę trenerską wielokrotnie był nagradzany przez władze samorządowe Miasta i Powiatu.
– Michał Czubat – w kategorii: Trener Roku – trener piłki nożnej UEFA „A”, prowadzi zajęcia szkoleniowe w Akademii Piłkarskiej w Stalowej Woli. W maju 2016 roku drużyna chłopców do lat 10 prowadzona przez Michała Czubata zajęła 2. miejsce w Ogólnopolskim Finale Turnieju „Z podwórka na stadion” o puchar Tymbarku w Warszawie. W ciągu 4 lat działalności Akademii Piłkarskiej liczba osób trenujących wzrosła kilkunastokrotnie, co świadczy o poziomie i jakości prowadzonych zajęć. Zawodnicy z sukcesami reprezentują Powiat Stalowowolski na licznych turniejach w całej Polsce.
Karol Wołoszyn – w kategorii: Trener Roku – trener piłki nożnej UEFA „A”, prowadzi zajęcia szkoleniowe w Akademii Piłkarskiej w Stalowej Woli. W czerwcu 2016 roku drużyna chłopców do lat 11 prowadzona przez Karola Wołoszyna zajęła 7. miejsce w Ogólnopolskim Finale Turnieju o puchar Deichmanna w Wałbrzychu podczas Mistrzostw Polski oraz drużyna chłopców do lat 8 zajęła 1. miejsce w finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju  o puchar Tymbarku. Swoją postawą przyczynia się do popularyzacji sportu wśród najmłodszych.

– Damian Tracz – w kategorii: Animator Sportu – Animator sportu na obiektach „Orlik” w Rzeczycy Długiej od 2013 roku. Społecznik, pasjonat, działacz sportowy i trener piłki nożnej w klubie LZS Rzeczyca Długa, wcześniej także zawodnik klubu. Organizator cyklicznych turniejów piłki nożnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych na obiektach w Rzeczycy Długiej. Inicjator wakacyjnej ligi orlika piłki nożnej. W latach 2010-2016 prezes Stowarzyszenia Sołectw Rzeczyca Długa i Musików, które działa na rzecz promocji sportu.
– Krzysztof Bednarz – w kategorii: Animator Sportu – od 2014 roku animator zajęć sportowych na obiektach „Orlik” w Bojanowie, a także na salach gimnastycznych w miejscowościach Stany oraz Bojanów i hali sportowej w Przyszowie. Jego zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem różnych grup wiekowych. Organizator imprez sportowych m. in. sportowej Majówki, rozgrywek Amatorskiej Ligi Orlika. Swoimi działaniami stale zachęca lokalną społeczność do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Nagrodę Specjalną Zarządu Powiatu za wybitne osiągnięcia w działalności sportowej otrzymał :
Lucjan Trela – to jeden z najlepszych bokserów w Polsce, były  reprezentant wagi ciężkiej, olimpijczyk, pięciokrotny mistrz Polski, uczestnik mistrzostw Europy. Do historii przeszła jego walka na igrzyskach olimpijskich w Meksyku, gdzie w 1968 r. stoczył dramatyczny bój z późniejszym mistrzem olimpijskim George’em Foremanem. Inicjator i współzałożyciel Klubu Sportowego Feniks w Stalowej Woli.

Tradycyjnie, wręczono również nagrody honorowe „Kryształowe Serce”. Przyznawane są one osobom i instytucjom szczególnie zaangażowanym w sprawy kultury bądź sportu – mecenasom i sponsorom. W tym roku otrzymali je:
– Łukasz Koczwara, właściciel firm SAMKO oraz FORD MH MOTORS  w Stalowej Woli – od wielu lat wspiera wydarzenia kulturalne i sportowe na terenie całego powiatu, w szczególności gminy Pysznica, której jest mieszkańcem. Udziela wsparcia szkołom, klubom sportowym oraz wielu organizacjom pozarządowym zajmującym się pomocą młodzieży uzdolnionej, osobom starszym i niepełnosprawnym. Łukasz Koczwara współtworzy także Grupę Rekonstrukcyjną Żołnierzy Wojska Polskiego “Wrzesień 1939” z Jastkowic, która uświetnia swą obecnością uroczystości Kościelne i państwowe na terenie całego Podkarpacia. Warto podkreślić, że od samego początku wspiera Rodzinny Powiatowy Rajd Rowerowy organizowany przez Powiat Stalowowolski oraz od kilku lat Dożynki Powiatowe.
Firma UNIWHEELS Production Poland Sp. z o. o.  w Stalowej Woli – Grupa UNIWHEELS jest wiodącym producentem oraz jednym z największych dostawców felg aluminiowych w Europie. Firma chętnie angażuje się w działalność charytatywną, wspiera wiele inicjatyw, wydarzeń kulturalnych i sportowych w Powiecie Stalowowolskim. Jej wsparcie otrzymują m. in. domy dziecka w Stalowej Woli, placówki edukacyjne i stowarzyszenia działające w naszym Powiecie. Firma Uniwheels jest strategicznym sponsorem stalowowolskiej zawodowej grupy kolarskiej – nowej drużyny w polskim peletonie. Regularnie wspiera również przedsięwzięcia Powiatu Stalowowolskiego, m.in. takie imprezy jak: Rodzinny Powiatowy Rajd Rowerowy, Weekend dla Zdrowia czy Dożynki Powiatu Stalowowolskiego.

MEDALIŚCI  MISTRZOSTW POLSKI I MISTRZOSTW EUROPY W 2016 roku  Z TERENU POWIATU STALOWOWOLKIEGO
Bartłomiej Stój – KKS Victoria
Małgorzata Osiecka – KKS Victoria
Angelika Sarna – KKS Victoria
Oliwia Pakuła – KKS Victoria
Małgorzata Cetnarska – KKS Victoria
Aleksandra Barszcz – KKS Victoria
Lena Takmadżan – Miejski Klub Tenisowy w Stalowej Woli
Wojciech Surowaniec – Klub Kaito
Jakub Mokrzak –  Aeroklub Stalowowolski
Kamil Jaskowski– Aeroklub Stalowowolski
Wojciech Kieliszek  – Aeroklub Stalowowolski