Powiatowe drzewko za makulaturę po raz 5!

Akcja odbyła się w sobotę, 22 kwietnia. Podobnie jak w latach ubiegłych, naszym partnerem był Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli, który na potrzeby akcji odbierał makulaturę jednocześnie w 2 miejscach: w Rupieciarni przy ulicy 1-Sierpnia oraz na terenie Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych, zlokalizowanego przy ulicy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Kupony otrzymane za dostarczone odpady można było wymienić na sadzonki na parkingu przed budynkiem Starostwa Powiatowego. Zasady odbioru drzewek i krzewów pozostały bez zmian – za każde 5 kilogramów makulatury można było otrzymać jedną sadzonkę. W tym roku były to: lipa drobnolistna, jarząb pospolity, tuja szmaragd, modrzew, świerk, dąb, dereń jadalny, jawor oraz jodła. W sumie wydaliśmy mieszkańcom aż 7 tysięcy sadzonek!

Organizatorem akcji „Drzewko za makulaturę” jest Powiat Stalowowolski. Naszymi partnerami w tym działaniu są: Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli, Lasy Państwowe Regionalna Dyrekcja w Lublinie w tym Nadleśnictwo Gościeradów, Nadleśnictwo Nowa Dęba, Nadleśnictwo Rozwadów oraz Firma Agmar. – Oprócz wymienionych instytucji i oczywiście pracowników Starostwa Powiatowego, w nasza akcję była zaangażowana kilkudziesięcioosobowa grupa wolontariuszy: harcerze z 54 stalowowolskiej drużyny ZHP, strażacy z OSP Studzieniec, uczniowie z ZSP Nr 3 oraz członkowie Stalowowolskiego Klubu Morsów „Lodołamacze”. Dzięki nim wszystkim, akcja przebiegała bardzo sprawnie – mówi Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym.

Akcję dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Warto zaznaczyć, że w ciągu wszystkich jej 5 dotychczasowych edycji, Powiat Stalowowolski zebrał łącznie 138 ton makulatury i rozdał 30 tysięcy sadzonek.