Stalowowolski szpital jak plac budowy

– Nigdy jeszcze w historii tego szpitala, nie realizowano w nim jednocześnie tak wielu inwestycji. Ich łączna wartość to aż 15 milionów złotych. Efekt tych prac będzie taki, że już wkrótce będziemy dysponować jedną z najnowocześniejszych lecznic w województwie – mówi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Największym i najbardziej skomplikowanym zadaniem spośród realizowanych nie tylko obecnie, ale w ogóle w ostatnich latach w stalowowolskim szpitalu, jest przebudowa i rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Przypomnijmy, że ze względu na zapewnienie utrudnionej, ale ciągłej pracy Szpitala zadanie to zostało podzielone na etapy. W I etapie zakres prac obejmuje przebudowę pomieszczeń zajmowanych przez SOR na niskim parterze, budowę nowego traktu komunikacyjnego do Stacji Dializ z podnośnikiem łóżkowym oraz rozpoczęcie rozbudowy SOR w kierunku Pawilonu Diagnostyczno – Zabiegowego. Etap II obejmie przebudowę pomieszczeń po Dziale Diagnostyki Obrazowej z przeznaczeniem na Izbę Przyjęć oraz na kontynuację rozbudowy SOR. Etap ten przewiduje także wykonanie nowego wejścia do Izby Przyjęć z istniejącego podjazdu dla karetek oraz wymianę windy osobowej. W ramach etapu III przebudowane zostaną pomieszczenia zajmowane obecnie przez SOR na wysokim parterze z dokończeniem rozbudowy SOR. W ramach tego etapu będą również wykonane prace dostosowujące główną klatkę schodową do przepisów pożarowych, wymianę windy łóżkowej na spełniającą przepisy pożarowe, modernizację sprężarkowni oraz budowę nowej rozdzielni elektrycznej dla budynku. Całkowity koszt zadania to 8,68 mln zł. Większość część kwoty wyłoży na nie Powiat Stalowowolski – 5,28 mln zł, natomiast pozostałe środki – 3,4 mln zł będą pochodziły ze Skarbu Państwa.

Kolejna duża inwestycja w szpitalu, rośnie właśnie na… dachu pawilonu diagnostyczno-zabiegowego. Mowa oczywiście o lądowisku dla śmigłowców LPR. Jego płyta będzie ulokowana na specjalnych filarach, na wysokości 4 metrów nad dachem budynku. Nawierzchnia płyty będzie betonowa, oparta na konstrukcji stalowej. Lądowisko zostanie wyposażone w oświetlenie umożliwiające lądowanie o każdej porze dnia i roku. Pacjenci będą na nie dostarczani bądź z niego odbierani za pomocą windy łóżkowej. – To będzie pierwsze tego typu lądowisko na Podkarpaciu. Ta inwestycja jest ogromnie istotna dla bezpieczeństwa pacjentów. Wiadomo, że czasami o czyimś życiu decydują minuty, a transport pogotowiem lotniczym sporo tych minut pozwala zaoszczędzić – komentuje Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski. Całkowity koszt budowy lądowiska to 5,95 mln zł, z czego 3,4 mln zł będzie stanowiło dofinansowanie ze Skarbu Państwa, natomiast pozostała kwota – 2,55 mln zł, to środki jakie na inwestycję zapewni Powiat Stalowowolski.

Lądowisko ma być gotowe do 31 grudnia 2017 roku. Nieco dłużej, bo do 31 marca 2018 roku ma potrwać wspomniana wcześniej przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Ale najszybciej będzie gotowa inna z realizowanych obecnie w stalowowolskim szpitalu inwestycji – I etap przebudowy Oddziału Pediatrycznego. W ramach tego zadania, przebudowane zostanie wejście na oddział i kuchenka oddziałowa, a także powstaną: drugi gabinet zabiegowy oraz izolatka. Inwestycja ma zakończyć się już we wrześniu, a jej koszt to 370 tys. zł, przy czym w całości zostanie ona sfinansowana przez Powiat Stalowowolski. – Wielokrotnie powtarzałem, że szpital to nasz priorytet, można nawet powiedzieć, że w tej kadencji jest on dla nas przysłowiowym „oczkiem w głowie”. Jako samorząd ponosimy ogromne nakłady na inwestycje w lecznicy, a wszystko po to, aby nasi mieszkańcy, czyli jej pacjenci, mieli dostęp do jak najlepszej opieki zdrowotnej – mówi starosta Zarzeczny.

Na dachu pawilonu diagnostyczno-zabiegowego trwają obecnie prace nad konstrukcją pod płytę lądowiska

Na niskim parterze Pawilonu I trwa przebudowa pomieszczeń na potrzeby SOR-u

Na pediatrii powstanie m.in. drugi gabinet zabiegowy oraz izolatka

Nowe pomieszczenia na pediatrii będą gotowe we wrześniu

Przebudowa SOR-u jest podzielona na 3 etapy

Przebudowany SOR ma być gotowy w marcu 2018 roku