XVIII Święto plonów za nami

– Zawód rolnika wymaga od całego środowiska szacunku i uznania. Niech słowa św. Jana Pawła II wyrażą naszą wdzięczność i uznanie dla wszystkich rolników: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić” – mówił podczas powitania starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Słowa podziękowań do rolników skierowali także: Poseł na Sejm Rafał Weber, Przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Andres, Burmistrz Zaklikowa Zdzisław Wójcik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zaklikowie Mirosław Mach oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Adam Sieczkoś.

Zgodnie z tradycją gospodarze podzielili się z mieszkańcami powiatu i zaproszonymi goścmi chlebem, upieczonym z tegorocznych zbiorów.

Ważną częścią uroczystości było uhonorowanie wyróżniających się rolników z terenu powiatu stalowowolskiego. Wyróżnienia otrzymali:
Karolina i Tomasz Mierzwa, Gmina Bojanów
Czesław Pyz, Gmina Pysznica
Zenon Sajda, Gmina Radomyśl nad Sanem
Marta i Czesław Tarnowscy, Gmina Zaklików
Jan Puzio, Gmina Zaleszany

Podczas dożynek poseł na Sejm Rafał Weber wręczył rolnikom także odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela. Odznaczenia otrzymali:
Marek Olszowy, Gmina Bojanów
Grażyna Młodożeniec, Gmina Pysznica
Krzysztof Oszust, Gmina Radomyśl nad Sanem
Ryszard Stefaniak, Gmina Zaklików
Krzysztof Latawiec, Gmina Zaleszany

Ponadto wyłoniono także zwycięzcę plebiscytu na Sołtysa Roku Powiatu Stalowowolskiego, prowadzonego po raz pierwszy przez Tygodnik Sztafeta.

Do udziału w konkursie zgłoszono 29 kandydatów ze wszystkich gmin powiatu stalowowolskiego. Głosowanie odbywało się za pomocą kuponów drukowanych w gazecie oraz za pośrednictwem strony internetowej. W plebiscycie III miejsce zajął Piotr Bednarz – sołectwo Zbydniów, II miejsce Adam Majewski – sołectwo Chwałowice, I miejsce zajęła Agnieszka Mazur – sołectwo Motycze Szlacheckie.

Uhonorowani przez Gospodarzy Dożynek oraz Grzegorza Męcińskiego, kierownika placówki terenowej KRUS w Stalowej Woli zostali państwo Katarzyna i Jacek Nowakowscy, którzy otrzymali wyróżnienie w ramach XV Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy organizowanego przez KRUS.

Nieodłącznym elementem każdych dożynek są wieńce dożynkowe plecione ze zbóż, ziół i kwiatów. Podczas niedzielnego świętowania nie zabrakło także prezentacji Grup Wieńcowych i wykonanych przez nie „plonów”.

Dużą popularnością cieszyły się liczne stoiska m.in. rękodzielników, kół gospodyń wiejskich, kół łowieckich, firm oraz instytucji związanych z rolnictwem.

Na scenie zaprezentowały się zespoły głównie z Gminy Zaklików, które przygotowały bogaty program artystyczny. Przed dożynkową publicznością wystąpili: Zespół Kameleon, Zespół NovaSan, Chór Gloria, Zespół Muzyczny Randevu, Grupa Sanna Cheerleaders, Zespół Majewski Band, Zespół KIK z Domu Kultury w Pysznicy oraz dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Zdziechowicach.

Gwiazdą wieczoru był Zespół Bayer Full, który na stadion w Zdziechowicach przyciągnął tłumy. XVIII Dożynki Powiatu Stalowowolskiego w Zdziechowicach zakończyła dyskoteka pod gwiazdami.