Nasi samorządowcy z misją gospodarczą w Chinach

Oprócz starosty Zarzecznego, wraz z marszałkiem do Chin polecieli również m.in. Lucjusz Nadbereżny – prezydent Stalowej Woli, Stanisław Sobieraj, przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli, a także Hou Yubo, prezes działającej w Stalowej Woli Liugong Machinery Corporation w Polsce.

Delegacja uczestniczyła m.in. w targach ASEAN Expo, spotkała się też z głównym kierownictwem firmy Liugong, ale najważniejszym punktem wizyty w Azji było podpisanie listu intencyjnego pomiędzy miastami Liuzhou a Stalową Wolą. Liuzhou to miasto w którym siedzibę ma właśnie związana ze Stalową Wolą firma Liugong i to właśnie ten fakt stał się podłożem nawiązania współpracy partnerskiej. Przypomnijmy, że niedawno uchwałę w tej sprawie podjęła stalowowolska Rada Miejska, a jej efektem był podpis pod listem intencyjnym, złożony teraz przez prezydenta Lucjusza Nadbereżnego.

W ocenie starosty stalowowolskiego Janusza Zarzecznego, który był świadkiem tego wydarzenia, to niezwykle ważny moment. – Nawiązanie współpracy gospodarczej pomiędzy Liuzhou a Stalową Wolą może mieć ogromne znaczenie nie tylko dla naszego miasta, ale dla całego Powiatu Stalowowolskiego. Nie zapominajmy, że Stalowa Wola jest ośrodkiem silnie oddziaływującym na okoliczne gminy. Przecież wielu mieszkańców gmin wiejskich to właśnie tu pracuje, leczy się, czy kształci. Zresztą właśnie w sferze edukacyjnej powiat ma możliwość bezpośredniej współpracy ze stroną chińską, ponieważ jest ona bardzo zainteresowana m.in. nauką języka polskiego w swoich szkołach, a także chińskiego w naszych. Będziemy poważnie rozważać tę kwestię.

fot. Maciej Jaskot/dep. Promocji i Współpracy Gosp. UMWP