Wybudujemy w szpitalu nowy blok operacyjny!

– Powiat realizuje aktualnie sporo i to naprawdę dużych zadań, choćby przebudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, budowę lądowiska dla śmigłowców, termomodernizację szkół czy przebudowę ulicy Poniatowskiego, ale teraz mogę powiedzieć, że blok operacyjny to najważniejsza inwestycja w mojej kadencji jako starosty. Wielka i kosztowna, ale przede wszystkim ogromnie ważna pod kątem społecznym. Cieszę się, że udało się zdobyć na nią unijne dofinansowanie w postaci środków z RPO, bo bez nich – mimo ogromnego zaangażowania pieniędzy z budżetu powiatu, i tak nie byłaby możliwa do realizacji – mówi Janusz Zarzeczny, który wspólnie z wicestarostą Mariuszem Sołtysem oraz dyrektorem szpitala Edwardem Surmaczem i jego zastępcą Andrzejem Komsą, w dniu 20 września, zaprezentowali założenia inwestycji podczas konferencji prasowej.

Dziennikarze mogli na własne oczy zobaczyć potężną przestrzeń na II piętrze Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego, gdzie będzie ulokowany nowy blok operacyjny. To aż 1450 metrów kwadratowych powierzchni. – Będziemy tu mieli 5 sal operacyjnych, 3 sale endoskopowe, w tym 1 salę endoskopii zabiegowej, będzie też sala wybudzeniowa na 5 stanowisk. Blok operacyjny będzie kompleksowo wyposażony, dzięki czemu przez wiele lat nie będzie wymagał dodatkowych nakładów. Na wyposażenie planujemy wydać około 5,5 miliona złotych, pozostałe środki pochłoną prace budowlane. To nie będzie prowizorka, to będzie nowoczesny i dobrze wyposażony blok operacyjny. Dlatego nie przesadzę mówiąc, że to historyczny moment – mówił podczas konferencji Edward Surmacz, dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Jeszcze w październiku będzie przygotowane postępowanie przetargowe, mające wyłonić wykonawcę robót budowlanych. Jeśli uda się je przeprowadzić bez komplikacji, czyli odwołań, bądź kolejnych ogłoszeń, blok operacyjny powinien być gotowy na przełomie 2018 i 2019 roku.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości związanych ze Szpitalem Powiatowym w Stalowej Woli. – Pani premier Beata Szydło przychyliła się do naszego wniosku i podjęła decyzję o przekazaniu Powiatowi Stalowowolskiemu kwoty 1 miliona złotych z rezerwy ogólnej budżetu państwa z przeznaczeniem na wyposażenie Oddziału Anestezjologii Intensywnej Terapii w naszym szpitalu w nowy sprzęt. Powiat dołoży 350 tysięcy złotych, dzięki czemu wyposażymy w kompletnie nowy sprzęt 6 stanowisk na OIOM-ie. To ważne, dlatego że dotychczasowa aparatura jest już mocno wysłużona. Sprzęt kupimy jeszcze w tym roku – zapowiada starosta Janusz Zarzeczny.

{gallery}szpital9{/gallery}