Szpital zaprasza na badania wykrywające raka jelita grubego

Pracownia Endoskopowa Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli bierze udział w programie od 2014 roku. Badania są adresowane do kobiet i mężczyzn między 50 a 65 rokiem życia, a także osób w wieku 40-49 lat, u których istnieje obciążenie rodzinne nowotworem.

Celem PBP jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego. A ten, jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce – każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tysięcy nowych przypadków. Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi nowotworu. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny. – Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90% – przekonuje Tomasz Kiszka, lekarz gastroenterolog kierujący Pracownią Endoskopową w stalowowolskim Szpitalu Powiatowym.

Kolonoskopię powinien zrobić każdy, kto obserwuje u siebie takie niepokojące objawy, jak np.: obecność krwi w stolcu, nagłe zaburzenie rytmu wypróżnień, czy nieprawidłowe wyniki niektórych badań laboratoryjnych jak choćby niedokrwistość. – Niestety w naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że kolonoskopia jest badaniem bolesnym i krępującym. Owszem, mogę się zgodzić, że jest krępujące, ale nie jest bolesne. Można je wykonać nawet w znieczuleniu ogólnym. Często zdarza się, że już po badaniu pacjenci mówią że gorsze było przygotowanie do kolonoskopii, polegające na wypiciu 4 litrów środka przeczyszczającego, niż samo badanie – mówi Tomasz Kiszka.

Na 2017 rok Pracownia Endoskopowa Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli, miała zakontraktowane w ramach Programu Badań Przesiewowych wykrywania raka jelita grubego (PBP), który jest jednym z zadań Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotoworwych, przeprowadzenie 450 bezpłatnych profilaktycznych kolonoskopii. W związku z tym, że badania cieszyły się sporym zainteresowaniem i limit został wyczerpany, szpital zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia o zgodę na wykonywanie kolejnych. I taką otrzymał – do końca 2017 roku w Pracowni Endoskopii będzie mogło się przebadać bezpłatnie pod kątem wykrywania raka jelita grubego kolejnych 200 pacjentów.

Średnio u 30 % przebadanych pacjentów wykrywano w jelitach gruczolaki, z czego od 2 do 5 % stanowiły polipy z wczesnym stadium raka. Aby zapisać się na bezpłatną kolonoskopię przesiewową w ramach PBP, trzeba się skontaktować z Pracownią Endoskopową – telefonicznie: 15 8433 249, a najlepiej osobiście – od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-14:30.