Umowa na dofinansowanie bloku podpisana!

– Nasz dotychczasowy blok operacyjny to staruszek, ma aż 67 lat. To prowizorka, która trwała i trwała. Na szczęście to się już niedługo zmieni – pod koniec 2018 r. bądź na początku 2019 roku będziemy mieli już do dyspozycji nowoczesny, wielosalowy blok operacyjny wraz z centralną sterylizatornią. Dlatego dzisiejsze podpisanie umowy to historyczny moment – mówił podczas zwołanej z tej okazji konferencji prasowej Edward Surmacz, dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

W podobnym tonie wypowiadał się również Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski. – Czekałem na ten moment. To najważniejsza inwestycja w tej kadencji i jedna z najważniejszych w ostatnim 20-leciu. Wielka i kosztowna, ale przede wszystkim ogromnie ważna pod kątem społecznym. Ten blok jest nam potrzebny, a niedawne tragiczne zdarzenie z galerii handlowej pokazało, jak bardzo potrzebny. Gdyby szpital dysponował większą liczbą sali operacyjnych, mógłby przyjąć jednocześnie więcej pacjentów – stwierdził starosta Zarzeczny.

W ramach inwestycji, na całej powierzchni drugiego piętra tego Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego powstanie nowoczesny blok operacyjny, składający się z 5 sal operacyjnych, sali wybudzeniowej (pooperacyjnej) na 6 stanowisk oraz 3 sal zabiegowych pracowni endoskopowej, w tym jednej sali endoskopowej, przeznaczonej do zabiegów wykonywanych pod kontrolą aparatu RTG. Na części parteru pawilonu powstanie nowoczesna centralna sterylizatornia, która w celu umożliwienia bezpośredniego transportu narzędzi pomiędzy blokiem operacyjnym i sterylizatornią, będzie połączona z blokiem operacyjnym wydzielonymi dźwigami towarowymi, przy zachowaniu rozdziału dróg „czystych” od „brudnych”. Powierzchnia całkowita nowych, wybudowanych i wyposażonych pomieszczeń wyniesie 2390 m2. W zakres inwestycji, oprócz prac budowlanych, wchodzi też wymiana istniejącej, przestarzałej aparatury i sprzętu medycznego bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni oraz doposażenie ich w nowoczesną aparaturę medyczną.

Planowaną inwestycję, a także dyrekcję szpitala oraz władze powiatu chwalił obecny na konferencji poseł na Sejm RP Rafał Weber. – Pozyskane 10 milionów złotych dofinansowania z RPO Województwa Podkarpackiego to ogromny zastrzyk. To jedna z największych sum, jaką udało się zdobyć któremukolwiek szpitalowi powiatowemu na Podkarpaciu. Muszę przyznać, że Powiat Stalowowolski wyjątkowo skutecznie pozyskuje środki na szpitalne inwestycje, wystarczy dodać jeszcze pozyskane niedawno 7 milionów złotych z Ministerstwa Zdrowia na budowę lądowiska dla śmigłowców oraz remont Szpitalnego Oddziału Remontowego, a także 1 milion złotych z rezerwy budżetu państwa na sprzęt dla OIOM-u – mówił poseł Weber. Wtórowała mu obecna na konferencji radna podkarpackiego Sejmiku Wojewódzkiego Ewa Draus. – Skala szpitalnych inwestycji jest w Stalowej Woli wręcz imponująca. Zarówno po stronie kwot zdobywanych w ramach dofinansowania, jak i kwot, jakie powiat musi wyłożyć z własnego budżetu – oceniła radna.

Całkowita wartość projektu pod nazwą „Dostosowanie bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli do obowiązujących przepisów jako element polepszenia jakości świadczonych usług zdrowotnych”, ma wartość 21 milionów 282 tysięcy złotych, z czego zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Podkarpackiego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 wyniesie 9 milionów 997 tysięcy złotych. Natomiast pozostałą kwotę – 11 milionów 284 tysiące złotych zapewni Powiat Stalowowolski. – Jesteśmy przygotowani na ten wydatek. Wprawdzie będziemy musieli się zadłużyć, ale na taki cel zrobimy to bez wahania. Lepszej okazji i drugiej szansy na takie dofinansowanie już nie będzie. W tym miejscu, dziękuję władzom Województwa Podkarpackiego za przyznanie tak dużego dofinansowania – powiedział starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.