Nagrodziliśmy animatorów kultury i sportu

Podczas Powiatowego Dnia Animatora Kultury i Sportu władze Powiatu Stalowowolskiego honorują tych, którzy osiągnęli sukcesy na niwie kultury i w sporcie, dzięki swojej pasji, pracy i działalności przyczynili się do rozwoju oraz popularyzacji tych dwóch dziedzin, nie tylko na terenie powiatu, ale również w całym kraju i poza jego granicami.

Honorowymi gośćmi wydarzenia byli profesor Magdalena Gawin – wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Janina Sagatowska – senator RP, Rafał Weber – poseł na Sejm RP, samorządowcy, a także dyrektorzy powiatowych i gminnych jednostek organizacyjnych, dyrektorzy szkół, instytucji i przedsiębiorstw działających na terenie powiatu stalowowolskiego.

Starosta Stalowowolski Janusz Zarzeczny, gratulował osobom nagrodzonym, podkreślał ich wkład w kulturę i zaangażowanie w rywalizacji sportowej. Zaznaczał, że nagrodzeni podczas tej uroczystości, to tylko część osób, którym należą się nagrody i wyróżnienia. Kolejni będą nagradzani w przyszłości.
Głos zabrała także wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podkreślała znaczenie Stalowej Woli, zaznaczała, że to miasto, obok Gdyni było jednym z największych osiągnieć II Rzeczypospolitej.

Podczas uroczystości zostały wręczone Kryształowe Serca – to nagroda dla tych firm i instytucji, które w sposób szczególny wspierają działalność sportową i kulturalną w Powiecie Stalowowolskim. – To nasze symboliczne podziękowanie za dotychczasowe wsparcie i forma docenienia tych, którym na sercu leży dobro oraz rozwój kultury i sportu na terenie Powiatu Stalowowolskiego – mówił starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

„Kryształowe Serca” otrzymali:
„Wtór – Steel” Sp. z o. o. ze Stalowej Woli. Firma koncentruje swoją działalność na dziedzinie przetwarzania odpadów, prowadząc skuteczny odzysk surowców. „Wtór – Steel” wdraża i wykorzystuje skomplikowane rozwiązania technologiczne, oparte na wiedzy i doświadczeniu wielu kierunków naukowych. Firma prowadzi szeroką działalność charytatywną i społeczną, wspiera wiele lokalnych i regionalnych wydarzeń, od lat jest jednym ze sponsorów rajdu rowerowego organizowanego przez Powiat Stalowowolski, który z rok na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Iwamet – Sp. z o. o. ze Stalowej Woli. Firma ta należy do wiodących światowych producentów precyzyjnych odlewów ze stopów aluminium oraz obróbki mechanicznej części i podzespołów. Wysoka pozycja na rynku została osiągnięta dzięki konsekwentnie realizowanej polityce rozwoju. Produkty Iwametu dedykowane są m.in. dla lotnictwa, wojska, motoryzacji, energetyki i medycyny. Firma od lat zaangażowana jest we wspieranie ważnych inicjatyw w regionie. Dofinansowuje różnego rodzaju lokalne imprezy sportowe i kulturalne. Od lat wspiera wydarzenia organizowane przez Powiat Stalowowolski m.in. Forum Pszczelarskie czy dożynki powiatowe.

Nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2018 roku zostały przyznane w trzech kategoriach: Twórca – Osobowość Roku, Animator Kultury, Ochrona i Promocja Tradycji Regionalnych.

Nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2018 roku otrzymał Mieczysław Paruch. To znakomity trębacz, dyrygent, nauczyciel gry na instrumentach dętych, twórca opracowań, wieloletni kierownik kapeli ludowej i kapelmistrz orkiestr dętych w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli.

Osoby nominowane do nagród w kategorii Twórca – Osobowość Roku 2018:
Marek Gruchota
Agata Linek
Lidia Biernat

Nagrodę w kategorii: Twórca – Osobowość Roku 2018 otrzymał Marek Gruchota – wieloletni dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, pomysłodawca wielu cennych inicjatyw, dzięki którym Stalowa Wola stała się prężnym ośrodkiem kulturotwórczym.

Osoby nominowane do nagród w kategorii Animator Kultury Roku 2018:
Aneta Garanty
Teresa Mierzwa
Aneta Zakrzewska
Anna Kiedrzyńska
Andrzej Grzyb
Agnieszka Bulicz
Zespół Taneczny Perełki Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli

Nagrodę w kategorii: Animator Kultury 2018 otrzymała Aneta Zakrzewska – inicjatorka wielu przedsięwzięć w gminie Bojanów, koordynatorka i realizatorka licznych programów grantowych, popularyzatorka kultury lasowiackiej, założycielka i prezes Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych w Gwoźdźcu.

Nominowani w kategorii Ochrona i Promocja Tradycji Regionalnych:
Teresa Kowalik – Gąska
Orkiestra Dęta Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli
Gwardia Narodowa im. Tadeusza Kościuszki w Majdanie Zbydniowskim

Nagrodę w kategorii: Ochrona i Promocja Tradycji Regionalnych 2018 otrzymała Teresa Kowalik – Gąska – rodowita radomyślanka, pisarka, pedagog, autorka wielu publikacji o życiu kulturalnym i tradycjach Radomyśla, inicjatorka wielu przedsięwzięć i wydarzeń kulturalnych.

 

Nagrody Powiatu Stalowowolskiego za wybitne wyniki sportowe oraz za szczególne osiągnięcia w działalności sportowej i szkoleniowej w 2018 roku.
Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: Sportowiec Roku, Trener Roku, Animator Sportu.

Nagrodę specjalną za szczególne osiągnięcia w działalności sportowej i szkoleniowej w 2018 roku otrzymał Bogdan Dziuba – to utytułowany biegacz, zdobywca m.in. medali mistrzostw świata i mistrzostw Polski. Swoją pasją do biegania zaraża innych, z jego inicjatywy powstał Stalowowolski Klub Biegacza, którego członkowie mogą pochwalić się wieloma sukcesami.

Nominowani w kategorii Sportowiec Roku 2018:
Stanisław Łańcucki
Bartłomiej Tworek
Wiktoria Dul
Kamila Waliłko
Judyta Zwolińska
Szymon Żywko
Wanessa Krzyżewska
Małgorzata Cetnarska
Stanisław Lebioda
Patryk Tylus
Oliwia Sybicka
Miłosz Sroka
Beniamin Zarzeczny
Paweł Kolano
Marcin Bandyga
Leszek Kaczmarski

Nagrodę w kategorii Sportowiec Roku 2018 otrzymał Szymon Żywko – reprezentant Katolickiego Klubu Sportowego Victoria Stalowa Wola, złoty medalista Mistrzostw Polski Juniorów w biegu na 800 m, 1500 m, 3000 m oraz na 1500 m w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów.

Nominowani do nagrody w kategorii Trener Roku 2018:
Mirosław Barszcz
Jacek Łyp
Paweł Kunysz
Włodzimierz Pikulski
Władysław Wydra
Krzysztof Momot

Nagrodę w kategorii Trener Roku 2018 otrzymał Paweł Kunysz – trener i twórca klubu Kaito, specjalizujący się w brazylijskim jiu – jitsu. W ubiegłym roku jego podopieczni zdobyli 16 medali na zawodach Mistrzostw Świata, Europy, Polski.

Nominowani do nagrody w kategorii Animator Sportu 2018:
Stanisław Anioł
Krzysztof Chrustowski
Rafał Partyka
Robert Kobylarz

Nagrodę w kategorii Animator Sportu 2018 otrzymał Krzysztof Chrustowski – prezes Stowarzyszenia Olimpiad Specjalnych Polska Podkarpacie, nauczyciel w Zespole Szkół nr 6 Specjalnych w Stalowej Woli, organizator wielu imprez sportowych aktywizujących i integrujących środowisko osób niepełnosprawnych.

Władze Powiatu Stalowowolskiego przyznały także nagrody dla medalistów Mistrzostw Świata i Mistrzostw Polski za uzyskanie znakomitych wyników sportowych w minionym roku.

Medaliści Mistrzostw Świata i Mistrzostw Polski w 2018 roku:
Stanisław Łańcucki
Bartłomiej Tworek
Wiktoria Dul
Kamila Waliłko
Judyta Zwolińska
Wanessa Krzyżewska
Małgorzata Cetnarska
Stanisław Lebioda
Patryk Tylus
Oliwia Sybicka
Miłosz Sroka
Lena Takmadżan
Beniamin Zarzeczny

Podczas uroczystości wręczone zostały także nagrody okolicznościowe z okazji 80 – lecia Zakładowego Klubu Sportowego Stal Stalowa Wola. W ten sposób władze Powiatu Stalowowolskiego uhonorowały osoby związane z klubem, za szczególne osiągnięcia oraz wkład wniesiony w jego rozwój. Otrzymali je:
Alfred Rzegocki
Leszek Kaczmarski
Bronisław Żak
Jaromir Wieprzęć
Artur Karlik
Bogusław Wołoszyn
Rafał Partyka

Władze Powiatu Stalowowolskiego przyznały także nagrody dla szkół za zdobycie miejsc od I do III w powiatowym współzawodnictwie sportowym w ramach Igrzysk Dzieci, Młodzieży Szkolnej i Licealiady w roku szkolnym 2017/2018.

Finaliści Igrzysk Dzieci:
I miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 12 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli
II miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Szarych Szeregów w Stalowej Woli
III miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Stalowej Woli

Finaliści Igrzysk Młodzieży Szkolnej:
I miejsce Gimnazjum Nr 4 w Stalowej Woli
II miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 12 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli
III miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Księdza Jerzego Popiełuszki w Bojanowie

Finaliści Licealiady:
I miejsce zajął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli
II miejsce Samorządowe Liceum Ogólnokształcące imienia Cypriana Kamila Norwida w Stalowej Woli
III miejsce Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Stalowej Woli