Powiat znowu rozda sadzonki

Organizatorem akcji „Drzewko za makulaturę” jest jak zwykle Powiat Stalowowolski. W tym roku odbędzie się już jej 7. edycja. Wzorem lat ubiegłych, przedsięwzięcie realizujemy w sobotę, tak aby mogło wziąć w nim udział jak najwięcej chętnych. Dodatkowo jest to dzień, w którym do Stalowej Woli przyjeżdża na zakupy wielu mieszkańców okolicznych miejscowości, a nasze działanie jest skierowane również do nich. Po sadzonki zapraszamy wszystkich mieszkańców Powiatu Stalowowolskiego.

– Gdy 7 lat temu organizowaliśmy po raz pierwszy „Drzewko za makulaturę”, nawet nie podejrzewaliśmy, że nasza akcja zdobędzie tak wielką popularność. Myśleliśmy raczej, że będzie to działanie o charakterze symbolicznym, zwracające ludziom uwagę na to, jak ważny jest recykling. Tymczasem akcja zyskała masowy charakter – co roku w kolejce po sadzonki ustawiają się tłumy, a my zbieramy dziesiątki ton makulatury. Dzięki temu w naszym powiecie jest czyściej i bardziej zielono. Dodatkowo, od ubiegłego roku zwracamy uwagę na to, aby wśród rozdawanych przez nas sadzonek były również gatunki drzew miododajnych, co ma istotny związek z ochroną pszczół, w którą już od kilku lat zaangażowaliśmy się jako Powiat Stalowowolski organizując m.in. coroczne konferencje "Stalowa pszczoła nie istnieje” – mówi Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

Regulamin akcji pozostaje od lat bez zmian. – Każde 5 kilogramów makulatury będzie można wymienić na 1 sadzonkę. Wzorem ubiegłego roku, jedna osoba będzie mogła otrzymać maksymalnie 5 drzewek lub krzewów – tłumaczy Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym. W tym roku mieszkańcy będą mogli wybierać pomiędzy takimi gatunkami, jak: głóg pospolity, dereń jadalny, borówka amerykańska, buk, świerk oraz jarząb pospolity.

Akcja „Drzewko za makulaturę” rozpocznie się o godzinie 9.00, a wymiana makulatury na sadzonki, będzie trwała aż do ich wyczerpania. Uwaga: nie będziemy przyjmować makulatury przed budynkiem Starostwa Powiatowego. Tak, jak w latach poprzednich, odbiorem i ważeniem odpadów z papieru zajmą się pracownicy Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli. – Makulaturę będziemy zbierać w dwóch miejscach, tzn. na terenie Rupieciarni przy ulicy 1-Sierpnia w Stalowej Woli, a także na terenie Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych, zlokalizowanego przy ulicy Centralnego Okręgu Przemysłowego. W obu tych punktach będzie można ją zostawić i odebrać specjalne kupony, które tego samego dnia będą wymieniane na sadzonki na parkingu przed budynkiem Starostwa Powiatowego – mówi Grzegorz Janiec.

Ze względów organizacyjnych zachęcamy, aby osoby zamierzające dowieźć makulaturę samochodami, udawały się na teren Zakładu Mechaniczno–Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ulicy COP, gdzie jest duży plac manewrowy. W tym roku na potrzeby akcji, wjazd na teren zakładu będzie odbywał się drogą boczną – od strony ulicy Grabskiego (na wysokości tartaku IKEA). Natomiast te osoby które będą miały mniejsze ilości papieru, zapraszamy do Rupieciarni. Mamy nadzieję, że dwa punkty odbioru makulatury rozładują ewentualne kolejki oraz usprawnią jej odbiór.

Warto zaznaczyć, że Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli regularnie wspiera Powiat Stalowowolski w organizacji akcji „Drzewko za makulaturę”. – Mamy kilku solidnych partnerów, na których możemy od lat liczyć podczas realizacji tego przedsięwzięcia. Obok MZK oraz producenta drzwi – firmy AGMAR, są to również: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie wraz z podległymi jej Nadleśnictwami: Gościeradów, Rozwadów i Nowa Dęba, a także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie – mówi naczelnik Janiec.

Na parkingu przed budynkiem Starostwa Powiatowego przy ul. Podleśnej w Stalowej Woli, gdzie będą wydawane drzewka i krzewy, będzie też można zasięgnąć porady w temacie ich zasadzeń, ponieważ specjalne stoiska informacyjno-edukacyjne przygotują tu tego dnia leśnicy. Dodatkowo, również MZK przygotuje stoisko promocyjne, gdzie omawiane będą m.in. zasady recyklingu.