Weekend dla Zdrowia i V Spartakiada Stowarzyszeń za nami

Wydarzenia te odbywały się na Centralnym Placu Zabaw przy Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli w ramach imprez plenerowych zorganizowanych z okazji 60 – lecia Spółdzielni Mieszkaniowej w Stalowej Woli.
Mieszkańcy mogli odwiedzić Miasteczko Profilaktyczne ze stoiskami stalowowolskich placówek: Powiatowego Szpitala Specjalistycznego, Komendy Powiatowej Policji, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, Stalowowolskiego Stowarzyszenia Amazonka.

Przy stoiskach tych placówek mogli zmierzyć ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi, dowiedzieć się jak badać piersi, a także skorzystać z wielu innych porad na temat profilaktyki zdrowotnej. Okazało się, że szczególnie badanie poziomu cukru oraz ciśnienia było bardzo cenne, gdyż u niektórych zostało stwierdzone podwyższenie tych wartości, o czym wcześniej nie wiedzieli. Dzięki temu będą mogli udać się do lekarza w celu przeprowadzenia dalszych badań. Ponadto chętni, mogli nauczyć się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Ubierając specjalne okulary można było przekonać się jak widzi człowiek, który spożył alkohol czy zażył narkotyki.

Podczas V Spartakiady Stowarzyszeń nie brakowało emocji sportowych, bo każdy chciał wygrać. W zawodach wzięło udział osiem organizacji, które reprezentowały trzyosobowe zespoły. Zawodnicy rywalizowali w takich konkurencjach jak: przeciąganie koszulki, przewijanie liny, rzut do celu piłeczką tenisową, bieg z piłeczką ping – pongową na rakietce do badmintona, a także mieli ułożyć przysłowia o zdrowiu z rozsypanych liter.
Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody, bony na kwotę 700, 500 i 300 zł do agencji reklamowej.
Najlepsi w V Spartakiadzie byli:
1. Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Szansa”
2. Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Razem w Europie”
3. Stowarzyszenie Kulturalne „Proscenium”

Natomiast najmłodsi wraz z rodzicami mogli wziąć udział w konkursie plastycznym przygotowanym przez Fundację Fundusz Lokalny SMK i Powiat Stalowowolski, w którym główną nagrodą był rower. Dzieci rysowały plakat na temat bezpieczeństwa, a rodzice wypełniali ankietę wiedzy na temat Fundacji SMK i Powiatu Stalowowolskiego.

Jednocześnie na Centralnym Placu Zabaw najmłodsi mogli korzystać z urządzeń zabawowych, a na scenie cały czas trały występy artystyczne, na zakończenie zaś odbył się koncert zespołu „Peru Welcome” oraz Wes Gałczyński&Power Train.