Wstyd się wstydzić, czyli zbadaj jelito grube

Stalowowolski szpital uczestniczy w Programie Badań Przesiewowych raka jelita grubego już po raz 3. Do tej pory program cieszył się dużym zainteresowaniem pacjentów, w trakcie jego dwóch poprzednich edycji przebadano tu w sumie 1500 pacjentów. Teraz, taka sama liczba osób będzie mogła przebadać się w Stalowej Woli podczas 3 edycji. – Rozpisano ją na lata 2019-2021, zakładamy więc badanie 500 osób rocznie. Tradycyjnie już, na badania zapraszamy kobiety i mężczyzn między 50 a 65 rokiem życia, a także osoby w wieku 40-49 lat, u których istnieje obciążenie rodzinne nowotworem w obrębie jamy brzusznej – mówił podczas konferencji prasowej Tomasz Kiszka, lekarz gastroenterolog kierujący Pracownią Endoskopową w stalowowolskim Szpitalu Powiatowym.

Poprzednie edycje programu w stalowowolskim szpitalu realizowano jeszcze w starej pracowni. Teraz badania odbywają się w niedawno otwartej – nowej Pracowni Endoskopowej, wyposażonej w bardzo nowoczesny sprzęt, jeden z najlepszych na Podkarpaciu. – Mamy na przykład do dyspozycji insuflatory co2, czyli urządzenia podające dwutlenek węgla do jelita. Wcześniej używaliśmy powietrza, ale ta metoda jest nowocześniejsza i znacząco zmniejsza dolegliwości występujące u pacjentów po badaniu – mam tu na myśli wzdęcia i bóle brzucha. Warto również zaznaczyć, że 50 procent badań w ramach programu możemy przeprowadzić w znieczuleniu – decydują o tym wskazania do znieczulenia i kolejność zgłoszeń – tłumaczy Tomasz Kiszka.

Celem PBP jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego. A ten, jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce – każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tysięcy nowych przypadków. Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi nowotworu. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny. – Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Przyjmuje się, że prawidłowo wykonana kolonoskopia daje „gwarancję” na 10 lat, ponieważ przez ten czas nawet jeśli wyrosną w jelitach nowe polipy, to nie zdążą się jeszcze przekształcić w zmianę nowotworową. Dlatego bezwzględnie warto się badać – mówi Tomasz Kiszka.

Kolonoskopię powinien zrobić każdy, kto obserwuje u siebie takie niepokojące objawy, jak np.: obecność krwi w stolcu, nagłe zaburzenie rytmu wypróżnień, czy nieprawidłowe wyniki niektórych badań laboratoryjnych jak choćby niedokrwistość. – Niestety w naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że kolonoskopia jest badaniem bolesnym i krępującym. Tymczasem nie jest ono bolesne, tym bardziej, że tak jak wspominałem – możemy je wykonać nawet w znieczuleniu ogólnym. A co do wstydu – najlepszym komentarzem jest hasło promujące Program Badań Przesiewowych, czyli: wstyd się wstydzić. Pamiętajmy, że chodzi o nasze zdrowie i życie – mówi Tomasz Kiszka.

Badania w ramach PBP są finansowane bezpośrednio przez Ministerstwo Zdrowia i są realizowane niezależnie od badań finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. A to oznacza, że nie będą powodowały wydłużania się kolejki oczekujących.

Aby zapisać się na bezpłatną kolonoskopię przesiewową w ramach PBP, trzeba się skontaktować z Pracownią Endoskopową w stalowowolskim Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym – telefonicznie: 15 843 32 49, a najlepiej osobiście – od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-14.30.