Za nami inauguracja Powiatowej Akademii Nauki!

– Rozpoczynamy zajęcia na Powiatowej Akademii Nauki. Witam was serdecznie i dziękuję wam za przyjęcie zaproszenia do udziału w tym przedsięwzięciu. To nasza nowa inicjatywa, adresowana do uczniów ze szkół podstawowych. Podczas tych zajęć chcemy wam pomóc znaleźć odpowiedzi na wiele pytań i zagadek, a jednocześnie pokazać wam nasze szkoły ponadpodstawowe, w których niektórzy szybciej, a inni później, będziecie zapewne kontynuować naukę. Dziękuję Wydziałowi Edukacji za opracowanie programu nauczania, a także pomysłodawcy całej idei Powiatowej Akademii Nauki – wicestaroście Mariuszowi Sołtysowi – mówił podczas inauguracji starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Przypomnijmy, że zgodnie z przyjętym regulaminem, „studentami” Powiatowej Akademii Nauki mogli zostać uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu całego powiatu stalowowolskiego. Na pierwszy semestr zajęć zapisało się w sumie 68 dzieci. – Co istotne, udział w zajęciach Powiatowej Akademii Nauki jest bezpłatny, a wszelkie koszty – w tym zorganizowania zajęć, a także przygotowania wyprawki dla uczniów, ponosi Powiat Stalowowolski – zaznacza wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys.

Wykład inauguracyjny pt. „Fakty i mity o zdrowiu – co zrobić, by żyć dłużej i lepiej”, wygłosił ceniony lekarz kardiolog i jednocześnie wiceprzewodniczący Rady Powiatu Stalowowolskiego – Marek Ujda. Opowiadał on młodzieży m.in. o szczepieniach oraz negatywnych skutkach ruchu antyszczepionkowego. Sporo miejsca poświęcił również używkom, które są jednym z niebezpieczeństw czyhających na nastolatków. Była więc o mowa m.in. papierosach. – Znajdująca się w nich uzależniająca nikotyna to jedno, ale w dymie papierosowym mamy jeszcze ok. 7 tys. związków chemicznych, z których aż 70 ma właściwości rakotwórcze. Szacuje się, że w XX wieku z powodu palenia tytoniu zmarło przedwcześnie ok. 100 mln osób. Z badań wynika, że człowiekowi palącemu od młodości, nałóg ten skraca średnio życie o około 17 lat – mówił Marek Ujda. Przestrzegał również przed narkotykami. – Pamiętajcie, że są substancje, które potrafią zabić nawet po 1 dawce. Są też takie, które po 1 dawce potrafią człowieka od razu uzależnić. Często ktoś zaczyna od narkotyków miękkich, a kończy na twardych, rujnując sobie życie. Wystrzegajcie się też dopalaczy, one niosą śmierć. Składają się z mnóstwa substancji chemicznych, które potrafią zniszczyć zdrowie na całe życie. Niestety są również przyczyną wielu zgonów. Dlatego nie ulegajcie namowom ani presji otoczenia. Nie ryzykujcie waszego życia i nie sięgajcie po nie – przekonywał prelegent.

Podczas swojego wykładu odniósł się również do innego problemu, z jakim zmaga się w dzisiejszych czasach wielu ludzi, a zwłaszcza młodych – uzależnieniu od Internetu. – Nie myślcie sobie, że może dotknąć to każdego, tylko nie was. To jest realny i prawdziwy problem, który odciąga wiele młodych osób od nauki, spotkań z kolegami, sportu i innych aktywności życiowych. Jeżeli zarywamy noce na surfowanie po Internecie, to nie bójmy się tego słowa – wchodzimy w uzależnienie – mówił lekarz.

Po wykładzie młodzi „studenci” zdobyli pierwsze wpisy i zaliczenia w swoich indeksach, a także odebrali studenckie pakiety startowe, czyli plecaki z wyposażeniem potrzebnym na najbliższy semestr. Na koniec, na zaproszenie Piotra Żyjewskiego – dyrektora Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli, młodzież udała się zwiedzać mieszczące się tu nowoczesne sale dydaktyczne i warsztatowe.
A kolejne zajęcia w ramach PAN, już w najbliższą sobotę – 29 lutego 2020 r., w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Zawodowej. Zapowiadają się bardzo ciekawie, zdradzimy tylko, że ich tytuł to „Fizyka zabawek”.

{gallery}paninauguracja{/gallery}