Powiat Stalowowolski wśród najlepszych w kraju!

O tym, że Powiat Stalowowolski znalazł się w finałowej dziesiątce, było wiadomo już na początku tego roku. Ale oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie statuetek laureatom odbyło się dopiero we wrześniu, podczas XXVI Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich.

Aby wyrównać szanse wszystkich uczestników, ZPP organizuje swój ranking w rozbiciu na kilka kategorii: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców oraz miasta na prawach powiatu. Powiat Stalowowolski był oceniany w kategorii powiatów do 120 tysięcy mieszkańców, w której uplasował się na 10. pozycji. – Jestem z tego bardzo zadowolony, tym bardziej że nie jest to jeden z tych rankingów, w których wysokie lokaty są związane z uiszczeniem odpowiednich opłat. Ten konkurs jest bezpłatny, prowadzony przez ZPP w sposób bardzo skrupulatny i rzetelny, a co najważniejsze – bezstronnie oceniający pracę poszczególnych samorządów. Dlatego tym bardziej cieszy mnie, że w tej mocno obsadzonej kategorii udało nam się wskoczyć do najlepszej „10”. To pokazuje, że nas tle innych samorządów w Polsce o podobnej wielkości wypadamy bardzo dobrze i oczywiście potwierdza, że obrany przez nas kierunek działań jest właściwy – komentuje Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Oceniając powiaty, eksperci ZPP wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Związek Powiatów Polskich tytuł Laureatów Rankingu Powiatów przyznaje każdego roku samorządom, które zdobyły w nim miejsca od 2 do 15. Natomiast jego zwycięzca jest ogłaszany Liderem Rankingu. Za 2019 rok, w naszej kategorii zdobył go Powiat Ostródzki.