Lasowiacki Festiwal Pierogów

17. 06. 29

Konkurs „O złotą misę”, degustacje, warsztaty lepienia pierogów, koncerty wypełnią program Lasowiackiego Festiwalu Pierogów, na który zapraszamy 22 lipca do Stalowej Woli.

Nasza tradycyjna kuchnia pierogami stoi! Również u Lasowiaków, dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej, pierogi były ulubionym daniem. Na portalu PodkarpackieSmaki.pl wśród Podkarpackich Produktów Regionalnych znajdują się: pierogi z kaszą jaglaną i serem (ze Słomianej, Gmina Pysznica), pieczone pierogi św. Jacka, pierogi ruskie pilzneńskie, pierogi z soczewicą, razowe pierogi, pieróg dachnowski z kaszą gryczaną i ziemniakami, pilzneńskie pierogi z borówkami.

Na festiwalowych stoiskach zapewne większość z nich będzie czekała na smakoszy. A czy konkurs na najsmaczniejsze pierogi „O złotą misę” wyłoni nowy rarytas z pierogowej krainy, której granice raczej nie dotyczą? Przecież podróże pierogi mają w swoim DNA. To z Chin, dzięki weneckiemu podróżnikowi Marco Polo, trafiły do europejskiej kuchni.

Tradycyjna lasowiacka kuchnia, mleczna zagroda, warsztaty lepienia pierogów – to atrakcje w programie Festiwalu, mające na celu poznanie tematu: Skąd pierogi się biorą?

Na festiwalowej scenie wystąpią zespoły: „Polonez” z Vanvouver i „Polonez” ze Sztokholmu – uczestnicy XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych – Rzeszów 2017 oraz Chór Lasowiacy z MDK w Stalowej Woli.

Zapraszamy producentów pierogów do udziału w Konkursie „O złotą misę”. Regulamin konkursu i karta zgłoszenia do pobrania na stronie www.mdkstalowawola.pl

22 lipca, godz. 15:00 – Plac Piłsudskiego w Stalowej Woli
Lasowiacki Festiwal Pierogów
- Konkurs „O złotą misę” – w kategorii: „Restauratorzy” oraz „Koła Gospodyń Wiejskich”
- stoiska z pierogami
- Skąd pierogi się biorą? – stoiska edukacyjne
- koncerty zespołów: „Polonez” z Vancouver, „Polonez” ze Sztokholmu, Chór Lasowiacy  

Patronat Honorowy
Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego
Janusz Zarzeczny – Starosta Powiatu Stalowowolskiego
Lucjusz Nadbereżny – Prezydent Stalowej Woli

Patronat merytoryczny:
PodkarpackieSmaki.pl

Organizator:
Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli