XVIII Święto plonów za nami

17. 08. 28

W niedzielę 27 sierpnia na stadionie w Zdziechowicach w Gminie Zaklików odbyły się XVIII Dożynki Powiatu Stalowowolskiego. Świętowanie rozpoczęła uroczysta Dziękczynna Msza Święta polowa. Wcześniej na stadion przeszedł korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą OSP Zdziechowice.

- Zawód rolnika wymaga od całego środowiska szacunku i uznania. Niech słowa św. Jana Pawła II wyrażą naszą wdzięczność i uznanie dla wszystkich rolników: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić” – mówił podczas powitania starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Słowa podziękowań do rolników skierowali także: Poseł na Sejm Rafał Weber, Przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Andres, Burmistrz Zaklikowa Zdzisław Wójcik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Zaklikowie Mirosław Mach oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Adam Sieczkoś.

Zgodnie z tradycją gospodarze podzielili się z mieszkańcami powiatu i zaproszonymi goścmi chlebem, upieczonym z tegorocznych zbiorów.

Ważną częścią uroczystości było uhonorowanie wyróżniających się rolników z terenu powiatu stalowowolskiego. Wyróżnienia otrzymali:
Karolina i Tomasz Mierzwa, Gmina Bojanów
Czesław Pyz, Gmina Pysznica
Zenon Sajda, Gmina Radomyśl nad Sanem
Marta i Czesław Tarnowscy, Gmina Zaklików
Jan Puzio, Gmina Zaleszany

Podczas dożynek poseł na Sejm Rafał Weber wręczył rolnikom także odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela. Odznaczenia otrzymali:
Marek Olszowy, Gmina Bojanów
Grażyna Młodożeniec, Gmina Pysznica
Krzysztof Oszust, Gmina Radomyśl nad Sanem
Ryszard Stefaniak, Gmina Zaklików
Krzysztof Latawiec, Gmina Zaleszany

Ponadto wyłoniono także zwycięzcę plebiscytu na Sołtysa Roku Powiatu Stalowowolskiego, prowadzonego po raz pierwszy przez Tygodnik Sztafeta.

Do udziału w konkursie zgłoszono 29 kandydatów ze wszystkich gmin powiatu stalowowolskiego. Głosowanie odbywało się za pomocą kuponów drukowanych w gazecie oraz za pośrednictwem strony internetowej. W plebiscycie III miejsce zajął Piotr Bednarz - sołectwo Zbydniów, II miejsce Adam Majewski - sołectwo Chwałowice, I miejsce zajęła Agnieszka Mazur - sołectwo Motycze Szlacheckie.

Uhonorowani przez Gospodarzy Dożynek oraz Grzegorza Męcińskiego, kierownika placówki terenowej KRUS w Stalowej Woli zostali państwo Katarzyna i Jacek Nowakowscy, którzy otrzymali wyróżnienie w ramach XV Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy organizowanego przez KRUS.

Nieodłącznym elementem każdych dożynek są wieńce dożynkowe plecione ze zbóż, ziół i kwiatów. Podczas niedzielnego świętowania nie zabrakło także prezentacji Grup Wieńcowych i wykonanych przez nie „plonów”.

Dużą popularnością cieszyły się liczne stoiska m.in. rękodzielników, kół gospodyń wiejskich, kół łowieckich, firm oraz instytucji związanych z rolnictwem.

Na scenie zaprezentowały się zespoły głównie z Gminy Zaklików, które przygotowały bogaty program artystyczny. Przed dożynkową publicznością wystąpili: Zespół Kameleon, Zespół NovaSan, Chór Gloria, Zespół Muzyczny Randevu, Grupa Sanna Cheerleaders, Zespół Majewski Band, Zespół KIK z Domu Kultury w Pysznicy oraz dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Zdziechowicach.

Gwiazdą wieczoru był Zespół Bayer Full, który na stadion w Zdziechowicach przyciągnął tłumy. XVIII Dożynki Powiatu Stalowowolskiego w Zdziechowicach zakończyła dyskoteka pod gwiazdami.

01.JPG 02.JPG 03.JPG

04.JPG 05.JPG 06.JPG

07.JPG 08.JPG 09.JPG

10.JPG 11.JPG 12.JPG

13.JPG 14.JPG 15.JPG

16.JPG 17.JPG 18.JPG

19.JPG 20.JPG 21.JPG

22.JPG 23.JPG 24.JPG

25.JPG 26.JPG 27.JPG

28.JPG 29.JPG 30.JPG

31.JPG 32.JPG 33.JPG

34.JPG 35.JPG 36.JPG

37.JPG 38.JPG 39.JPG

40.JPG 41.JPG 42.JPG

43.JPG 44.JPG 45.JPG

46.JPG 47.JPG 47a.JPG

48.JPG 49.JPG 50.JPG

51.JPG 52.JPG 53.JPG

54.JPG 55.JPG 56.JPG

57.JPG 58.JPG 59.JPG

60.JPG 61.JPG 62.JPG

63.JPG 64.JPG 65.JPG

66.JPG 67.JPG 68.JPG