Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w nowej siedzibie

10 października odbyło się uroczyste otwarcie stalowowolskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w nowej siedzibie – w budynku CKUiODiDZ przy ul. Hutniczej. Dzięki przenosinom, zarówno jej pracownicy jak i podopieczni, mają do dyspozycji komfortowe warunki.

Ta przeprowadzka była konieczna, ponieważ dotychczasowa siedziba była dla poradni po prostu zbyt mała – tłumaczy Robert Fila, starosta stalowowolski. Dzieci i młodzieży wymagających opieki i pomocy PP-P systematycznie przybywa, a brak wystarczającej liczby gabinetów i sal do pracy sprawiały, że tworzyły się kolejki. – Dlatego najpierw wzmocniliśmy kadrę poradni, a następnie zabraliśmy się za przygotowanie tym ludziom miejsca do pracy. A że po wyprowadzeniu się z naszego budynku przy ulicy Hutniczej Politechniki Rzeszowskiej, całe 2. piętro stało puste, postanowiliśmy je wykorzystać. To na pewno tańsze rozwiązanie, niż rozbudowa dotychczasowej siedziby poradni – mówi starosta Fila.

Przebudowa budynku na ulicy Hutniczej w celu dostosowania go do potrzeb PP-P rozpoczęła się już w kwietniu. W efekcie gruntownej przebudowie uległo całe 2. piętro, gdzie powstało aż 19 pomieszczeń terapeutycznych, w tym jednego do dogoterapii, a także sal: rehabilitacyjnej, integracji sensorycznej, a także do zajęć grupowych. Specjalnie z myślą o dzieciach niepełnosprawnych ruchowo, budynek został wyposażony w windę zewnętrzną, a z tyłu przygotowano parking, na którym auta będą mogli zostawiać rodzice dowożący na zajęcia swoje pociechy.

Słyszałem już negatywne komentarze, że teraz do poradni będzie daleko od centrum miasta. Moim zdaniem, lepiej nadłożyć 5 czy 10 minut drogi i cieszyć się że dziecko w szybszym terminie będzie mogło rozpocząć terapię, niż mieć poradnię w centrum, ale czekać na skorzystanie z niej w długiej kolejce. Może na pozór nie jest to spektakularna inwestycja, ale ma ogromne znaczenie, ponieważ znacznie poprawi dostępność do dziecięcych specjalistów, takich jak psycholodzy czy logopedzi – komentuje Robert Fila.

A podopiecznych poradni stale przybywa, co potwierdzają liczby. – W poprzednim roku szkolnym udzieliliśmy indywidualnej pomocy 1640 uczniom. Dodatkowo udzieliliśmy również pomocy 585 nauczycielom. A przecież to tylko część naszej działalności, bo poradnia przygotowuje również opinie, orzeczenia dla szkół, sądów oraz innych instytucji – mówiła podczas otwarcia Marzena Łata, dyrektorka PP-P.

Odbiór nowej siedziby PP-P przewidziano jeszcze na sierpień, natomiast przeprowadzka poradni ma odbyła się we wrześniu. Koszt całej inwestycji, to 875 tysięcy złotych. Warto jednak zaznaczyć, że Powiat Stalowowolski pozyskał na nią dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (130 tys. zł) oraz z Ministerstwa Edukacji Narodowej (300 tys. zł). Pozostałe środki pochodzą z budżetu Powiatu Stalowowolskiego.