Dzieci na wystawie przyrodniczej w Starostwie

„Las bliżej nas” – to tytuł wystawy przyrodniczej, zorganizowanej przez stalowowolskie Starostwo Powiatowe. – Przygotowaliśmy ją specjalnie z myślą o przedszkolakach z terenu naszego Powiatu. Mogą na niej oglądać ponad setkę rodzimych gatunków zwierząt – ptaków i ssaków, które żyją w naszych lasach i na łąkach. Wystawa ma charakter edukacyjny, a towarzyszą jej konkursy i pokazy multimedialne. To sprawia, że dzieci świetnie się bawią – mówi Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym.

W rolę kustosza wystawy wcielił się nasz powiatowy leśnik – Jacek Madej, który z ogromną pasją opowiada dzieciom o mieszkańcach lasów oraz ich zwyczajach. – Chcemy pokazać maluchom jak bogata jest nasza przyroda i jak wiele różnorodnych gatunków zwierząt można spotkać nawet podczas spaceru. Z drugiej strony wiele gatunków jest już niestety coraz rzadszych, a ta wystawa jest jedyną okazją do ich zobaczenia. Tak jest choćby z głuszcem, zimorodkiem, cietrzewiem czy orłem bielikiem – mówi Jacek Madej.

Podczas niektórych spotkań z dziećmi, wspierają go inni pasjonaci lasu, m.in. – leśniczy z Nadleśnictwa Janów Lubelski Jarosław Lubera, a także Sławomir Lubera, który jest prezesem Koła Łowieckiego „Głuszec”. Obaj w niezwykle barwny sposób opowiadają maluchom o życiu i zwyczajach zwierząt. Warto zaznaczyć, że eksponaty znajdujące się na wystawie zostały udostępnione przez: Leszka Kaczmarzyka, Juliana Geneję, Adama Karasiewicza, Wojtka Madeja oraz Jacka Madeja.

Wystawę udostępniamy do zwiedzania tylko zorganizowanym grupom przedszkolnym z terenu Powiatu Stalowowolskiego. Cieszy się jednak tak dużym zainteresowaniem, że już zabrakło wolnych terminów. – Ta inicjatywa okazała się strzałem w przysłowiową „dziesiątkę”. Dlatego gratuluję jej pomysłodawcom i organizatorom: naczelnikowi Grzegorzowi Jańcowi, a także pracownikom jego wydziału – Jackowi Madejowi oraz Hubertowi Karwanowi. To oni odpowiadają za przedsięwzięcie, jakim jest wystawa „Las bliżej nas” – komentuje Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

W związku z tym nie wykluczamy, że wystawa zaplanowana pierwotnie do 24 kwietnia, zostanie przedłużona. Będziemy informować o sprawie.

{gallery}przyrodniczawystawa2015{/gallery}