Rozdaliśmy ponad 7,5 tysiąca sadzonek!

Prawie 25 ton zebranej makulatury oraz 7,5 tysiąca wydanych sadzonek – to efekt akcji „Drzewko za makulaturę”, zorganizowanej 25 kwietnia 2015 roku przez Powiat Stalowowolski.

Jakby tego było mało, oprócz młodych drzew i krzewów, w sobotnie przedpołudnie rozdawaliśmy przed budynkiem stalowowolskiego Starostwa Powiatowego również warzywa i owoce. W sumie oddaliśmy w ręce mieszkańców po 10 ton jabłek i marchewki. – Liczby nie kłamią – „Drzewko za makulaturę” to potężna akcja, która każdego roku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców naszego Powiatu. To była już 3. edycja i pewnie nie tylko w mojej opinii – zakończona sukcesem. Chcę w tym miejscu podziękować za wysiłek włożony w jej przygotowanie pracownikom Starostwa Powiatowego, na czele z naczelnikiem Grzegorzem Jańcem, który był „architektem” całego przedsięwzięcia – mówi Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

W związku z tym, że w tym roku partnerem Powiatu Stalowowolskiego w akcji był Miejski Zakład Komunalny, odbiór makulatury od mieszkańców odbywał się w „Rupieciarni”. Pierwsi mieszkańcy zaczęli ustawiać się w kolejce już o godzinie 4.00 rano! Młodsi i starsi, niektórzy sami, a inni całymi rodzinami – wszyscy chętni do udziału w naszej akcji. Makulaturę wymieniali na talony, z którymi udawali się pod budynek Starostwa Powiatowego, gdzie wymieniali je na sadzonki. W tym roku mieli do wyboru: tuje, świerki, dęby, buki i modrzewie. Oprócz drzewek, rozdawaliśmy mieszkańców również jabłka i marchew. Chętnych było mnóstwo, dlatego zarówno pracownicy Starostwa, jak i wspierający nas: harcerze z 54 stalowowolskiej drużyny ZHP, uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 i strażacy z OSP Stalowa Wola uwijali się w pocie czoła. W sumie wydaliśmy 7,5 tysiąca sadzonek oraz po 10 ton jabłek i marchwi. W ramach akcji, do MZK dostarczono prawie 25 ton makulatury.

– Pod względem ekologii, akcja jest podwójnie korzystna: z jednej strony pomogła odzyskać sporo makulatury, a co za tym idzie uchronić wiele drzew przed wycinką, a dodatkowo w jej efekcie przyroda wzbogaci się o te 7,5 tysiąca sadzonek, które odebrali od nas i albo już zasadzili, albo wkrótce zasadzą mieszkańcy. Chcę zaznaczyć, że podobnie jak w latach poprzednich, akcja została dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Imprezę wspaniałomyślnie wsparły również Lasy Państwowe, które dostarczyły nam sadzonki drzew rodzimych i zorganizowały stoisko edukacyjne, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających – mówi Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska.