Chwałowicki klops z grochu faszerowany mięsem

Fasola nie tylko świetnie zastępuje mięso w wielu potrawach, ale równie dobrze się z nim również komponuje. Znakomitym przykładem takiego dania jest chwałowicki klops z grochu faszerowany mięsem. – Jego przygotowanie jest dość czasochłonne, ale możemy być pewni, że takim klopsem zachwycimy gości na każdym przyjęciu – zapewnia Leokadia Gugała.

Jak każde danie na bazie grochu, tak i przygotowywanie klopsa zaczynamy od namoczenia fasoli. Następnie gotujemy ją do miękkości, odcedzamy i mielimy. Do masy grochowej dodajemy również posiekane 2 ząbki czosnku oraz niedużą cebulę. – Niektóre moje koleżanki wrzucają je już wcześniej w całości do gotującej się fasoli, a następnie razem z nią mielą. Tak też można, choć ja wolę nie gotować czosnku i cebuli, żeby nie traciły swoich właściwości zdrowotnych – mówi Leokadia Gugała. W przygotowywanej masie muszą się jeszcze znaleźć: 2 jajka, majeranek, sól oraz bułka tarta do jej zagęszczenia. Wszystkie składniki trzeba dokładnie wymieszać.

Następnie doprawiamy zmielone mięso: dodajemy 1 jajko, posiekane 1 ząbek czosnku oraz niedużą cebulę, majeranek, bułkę tartą oraz sól i pieprz do smaku. Warto użyć również zmielonych suszonych warzyw, lub ugotowanych i zsiekanych: marchewki, pietruszki, selera. Wyrabiamy wszystko na jednolitą masę. Foremkę smarujemy tłuszczem oraz wykładamy papierem do pieczenia. Na spód wykładamy połowę masy z fasoli, na niej doprawione mięso mielone, a na wierzchu – pozostałą część masy fasolowej. Powierzchnię klopsa trzeba wyrównać. Pieczemy go w temperaturze 180°C przez około 1,5 godziny. Tak przygotowanego klopsa możemy podawać zarówno na zimno, jak i na gorąco.

Składniki:
1 szklanka białej fasoli, ½ kg mięsa mielonego, 2 nieduże cebule, 2 ząbki czosnku, 3 jajka, bułka tarta, zmielone suszone warzywa, majeranek, pieprz, sól, tłuszcz do wysmarowania formy