Kruche pierożki z fasolą

Pniów, Dąbrówka Pniowska, Witkowice, Chwałowice – te miejscowości na terenie gminy Radomyśl nad Sanem to prawdziwe „fasolowe zagłębie”. Ze względu na panujące tu warunki klimatyczno–glebowe, jest to doskonałe miejsce do uprawy tej rośliny. – Nasza fasola jest nie tylko smaczna, ale i niezwykle zdrowa, ze względu na zawarte w niej: błonnik, białko oraz liczne mikroelementy.

Jednocześnie zawiera niewiele tłuszczu. Dlatego fasola jest nieodzownym składnikiem wielu diet, zwłaszcza wegetariańskiej, gdyż z powodzeniem może zastąpić mięso – zachwala Leokadia Gugała, szefowa działającego w Chwałowicach Gminnego Zespołu Kulinarnego.

Nikt inny nie zna tylu smacznych przepisów na dania z fasoli, co jego członkinie. Zgodziły się podzielić kilkoma najciekawszymi i najbardziej charakterystycznymi. Na początek: kruche pierożki z fasolą. – To świetne danie na imprezy. Można nim zastąpić paszteciki, bo doskonale smakują z czerwonym barszczykiem – zachwala Maria Tomaszewska, jedna z kobiet działających w Gminnym Zespole Kulinarnym.

Zaczynamy od przygotowania farszu: do moczonego przez całą noc w wodzie białego grochu dodajemy ziele angielskie oraz liść laurowy i gotujemy. Następnie odcedzamy i miksujemy. Posiekaną cebulę dusimy ze startymi pieczarkami. Mieszamy to z masą z grochu, dodajemy 1 jajko,  zagęszczamy bułką tartą i doprawiamy solą, pieprzem oraz ostrą papryką. Później przygotowujemy kruche ciasto: na stolnicę przesiewamy mąkę pszenną oraz razową, dodajemy masło i siekamy je. Potrzebne będzie jeszcze pół łyżeczki soli oraz po szczypcie sproszkowanych imbiru oraz gałki muszkatołowej. Dodajemy 1 całe jajko oraz 1 żółtko, zagniatamy ciasto i formujemy z niego kulę. Trzeba ją owinąć w folię spożywczą i włożyć na 30 minut do lodówki.

Schłodzone ciasto rozwałkowujemy, wycinamy w nim szklanką kółka, nakładamy farsz i formujemy pierożki. – Musimy pamiętać, aby ponakłuwać ich wierzch widelcem, dzięki czemu nie popękają w czasie pieczenia – zaznacza Maria Maj, inna członkini GZK. Pierożki układamy na papierze do pieczenia, smarujemy rozkłóconym jajkiem i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180°C. Pieczemy 30 minut.

Składniki:
farsz – 1 cebula, ¼ szklanki białego grochu, 8 dag pieczarek, 1 jajko, bułka tarta, sól, pieprz, papryka ostra, olej do smażenia
ciasto – 15 dag masła, 15 dag mąki pszennej, 5 dag mąki razowej, 1 całe jajko, 1 żółtko, sproszkowany imbir, gałka muszkatołowa