Pilchowski krupnik z gęsi

O tym, że gęsie podroby znakomicie nadają się na zupę, wiadomo nie od dziś. W przeszłości krupnik na gęsinie był jednym z rarytasów polskiej kuchni. Teraz trudno znaleźć go w naszych jadłospisach, choć w niektórych domach ten przysmak nadal jest przyrządzany. – Dla mnie gęsina w kuchni to coś naturalnego. Pamiętam z dzieciństwa, że w mojej wsi w każdym gospodarstwie hodowano od kilku do kilkunastu gęsi – wspomina Danuta Dulapa z Pilchowa.

Krupnik wedle jej przepisu to danie łatwe w przyrządzeniu, a jednocześnie smaczne i wyjątkowo pożywne. Potrzebne nam będą: gęsie skrzydełka, szyja oraz ewentualnie żołądek. Oczyszczamy je, zalewamy zimną wodą i gotujemy z dodatkiem przypraw: solą, pieprzem, liściem laurowym i zielem angielskim. Gdy mięso zmięknie, dodajemy opłukaną kaszę jęczmienną pęczak, 2 posiekane ząbki czosnku oraz pokrojone w kostkę: ziemniaki, pietruszkę, seler i marchewkę. – W kostkę kroimy i wrzucamy wraz z innymi warzywami tylko jedną marchewkę. Drugą trzeba zetrzeć na grubych oczkach i zdusić na łyżce masła. Dodamy ją na końcu gotowania. To mały szczegół, ale nada krupnikowi wyjątkowego smaku – mówi Pani Danuta.

Warzywa z mięsem muszą pogotować się razem jeszcze około 20 minut. Jeśli są miękkie, to znak że do zupy trzeba dodać zduszoną na maśle marchew, oraz sporo zieleniny – koperku i naci pietruszki. Zagotowujemy i wyłączamy. Krupnik gotowy.

Składniki:
– 3 l wody, gęsie skrzydełka, szyjka, żołądek, 10 ziemniaków, 2 marchewki, pietruszka – korzeń i nać, kawałek selera, 1 szklanka kaszy jęczmiennej pęczak, 2 ząbki czosnku, liść laurowy, ziele angielskie, sól, pieprz, koperek