Pilchowska gęś z pieca

Kiedyś była jednym z symboli polskiej kuchni. Później zapomniana, a dziś przeżywa renesans i wraca na polskie stoły. Mowa oczywiście o gęsinie. – Jej mięso jest nie tylko wyjątkowo smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Ma mniej cholesterolu od wieprzowiny i wołowiny, jest też łatwo strawne – wychwala gęsinę Józef Dulapa z Pilchowa w gminie Zaleszany. Pilchowska gęś z pieca w jego wykonaniu, to danie wielce efektowne i smaczne. Z pewnością zachwyci każde podniebienie.

Przygotowanie gęsi rozpoczynamy już w dniu poprzedzającym pieczenie. Wypatroszonego ptaka smarujemy olejem i nacieramy solą, majerankiem, czosnkiem oraz pieprzem. Tak przygotowaną gęś zamykamy w gęsiarce i pozostawiamy do skruszenia na 12 godzin.

Ogromny wpływ na smak całej potrawy ma farsz, którym wypełnimy gęś. – Przygotowuję go zawsze według następującej proporcji: 1 kilogram kaszy na 1 kilogram podrobów. Mogą to być podroby gęsie, wieprzowe, lub mieszane. Najlepiej sprawdzą się płucka i wątróbki – mówi pan Józef. Farsz przygotowujemy w następujący sposób: kaszę gryczaną gotujemy do miękkości. Podobnie postępujemy z podrobami. Dusimy na smalcu 1 kg cebuli. Następnie mielimy podroby i cebulę, mieszamy z kaszą i doprawiamy solą, pieprzem oraz zielem angielskim.

Tak przygotowanym farszem wypełniamy gęś. Otwory zszywamy lub zapinamy wykałaczkami. Ptaka umieszczamy w gęsiarce, podlewamy wodą i winem, przykrywamy i wkładamy do pieca lub piekarnika. Pieczemy w temperaturze 180°C-200°C. – Długość pieczenia zależy od wagi ptaka. Ja przyjmuję 1 godzinę na każdy kilogram mięsa. Jeśli więc gęś ważyła 3 kilogramy, to piekę ją przez 3 godziny – mówi Józef Dulapa.

Pod koniec pieczenia do gęsiarki dorzucamy pokrojone w ósemki jabłka, najlepiej odmiany Melaroza, a na ostatnie 30 minut ściągamy przykrywę z gęsiarki, aby mięso się przyrumieniło. Po wyłączeniu piekarnika, gęś trzeba pozostawić na kilkanaście minut wewnątrz, aby „doszła”.

Składniki:
1 gęś, sól, pieprz, czosnek, majeranek, olej, pół szklanki wina, woda, 2-3 jabłka
Farsz: 1 kg kaszy gryczanej, 1 kg podrobów, 1 kg cebuli, ziele angielskie, pieprz czarny, sól, smalec do uduszenia cebuli