Kapusta turebska

Groch z kapustą to danie spotykane w wielu regionach. Występuje w różnych modyfikacjach, a jedną z najciekawszych, jest na pewno ta przygotowywana przez mieszkańców Turbi w gminie Zaleszany. – To przepis przechodzący z pokolenia na pokolenie. Ja przygotowuję tę kapustę dokładnie w ten sam sposób, w jaki robiły to moja mama i babcia. W innych domach  jest podobnie – mówi Anna Nowak, mieszkanka Turbi i członkini działającego tu zespołu „Malwa”, pielęgnującego lokalną tradycję i zwyczaje.

Przygotowywanie kapusty turebskiej zaczynamy od namoczenia grochu. Dobrze, żeby przestał w wodzie całą noc. Następnego dnia nie odcedzamy go, tylko solimy i w wodzie w której się moczył – gotujemy. Kapustę kiszoną płukamy, zalewamy wodą i gotujemy. – Gdy będzie już na wpół miękka, to czas aby zasypać ją opłukaną wcześniej kaszą jaglaną. Nie mieszamy jednak, żeby kasza nie opadła i nie przywarła do garnka – mówi pani Anna.

Gdy kasza będzie już miękka, do garnka dodajemy ugotowaną osobno do miękkości fasolę, a także słoninę uduszoną z cebulką. Całości już nie gotujemy. Solimy, pieprzymy, dokładnie mieszamy i kapusta turebska jest gotowa. Powinna mieć konsystencję bigosu. – To prosta potrawa. Ale niezwykle smaczna. W dodatku zawiera mnóstwo zdrowych składników – kapusta, kasza, fasola – tego nie powinno brakować w naszej diecie – mówi Anna Nowak.

 

Kapustę można również przygotować w wersji postnej, np. na Wigilię. Wystarczy w tym celu udusić cebulę na oleju, zamiast na słoninie. – Ale dzięki dodaniu zduszonej słoniny, kapusta będzie nie tylko bogatsza w smaku, ale i bardziej pożywna – zaznacza Anna Nowak.

Składniki:
1,5 kg kiszonej kapusty, ½ kg białej fasoli, ½ kg kaszy jaglanej, 25 dag słoniny, 2 cebule, sól, pieprz