Wojewódzkie Święto Policji w Stalowej Woli

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej przez biskupa sandomierskiego – Krzysztofa Nitkiewicza w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Następnie policjanci oraz zaproszeni goście przemaszerowali na Plac Piłsudskiego, gdzie odbyła się główna część uroczystości z udziałem m.in.: z-cy Komendanta Głównego Policji – insp. Cezarego Popławskiego, władz wojewódzkich, parlamentarzystów, samorządowców oraz reprezentantów innych służb mundurowych.

Ważnym i symbolicznym punktem obchodów było przekazanie ufundowanego przez darczyńców sztandaru dla Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli. – Trud i zaangażowanie zarówno policjantów jak i pracowników cywilnych Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli cieszą się dużym szacunkiem i uznaniem wśród mieszkańców. Najlepszym tego dowodem jest sztandar ufundowany przez lokalną społeczność i przekazany dziś wam w tak uroczysty sposób. To jasny i wyraźny sygnał, że zarówno samorządy, jak i instytucje oraz mieszkańcy dostrzegają i doceniają waszą pracę – mówił podczas swojego wystąpienia starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, który był jednocześnie przewodniczącym Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru dla stalowowolskiej KPP. Przekazanie sztandaru poprzedziło symboliczne wbicie gwoździ w drzewce sztandaru.

Kolejnym punktem obchodów Święta Policji było wręczenie odznaczeń i awansów. Medalami Za Długoletnią Służbę odznaczonych zostało 32 policjantów i pracowników Policji (8 złotym, 14 srebrnym i 10 brązowym). Oprócz tego, wręczono 98 odznak Zasłużony Policjant (7 złote, 32 srebrnych i 59 brązowych). Dodatkowo, za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Policji, Minister Spraw Wewnętrznych nadał 18 medali Za Zasługi dla Policji (1 srebrny i 17 brązowych), a otrzymali je m.in. starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny oraz prezydent Stalowej Woli – Lucjusz Nadbereżny.

Awanse na wyższe stopnie służbowe odebrało 1433 policjantów – 32 w korpusie oficerów starszych, 56 w korpusie oficerów młodszych, 739 w korpusie aspirantów, 534 w korpusie podoficerów i 72 w korpusie szeregowych. Na stopień inspektora Policji Komendant Główny Policji mianował młodszych inspektorów: Lucjana Maczkowskiego – Komendanta Powiatowego Policji w Stalowej Woli, Grzegorza Maksimczuka – Komendanta Powiatowego Policji w Ropczycach, a także Marka Mendonia – Komendanta Powiatowego Policji w Przeworsku.

Wojewódzkie obchody Święta Policji zakończyła uroczysta defilada pododdziałów, z towarzyszeniem Orkiestry Reprezentacyjnej Policji oraz motocyklistów z klubów motocyklowych Polskiego Ruchu Motocyklowego.