Nowoczesne RTG w stalowowolskim szpitalu

Sprzęt trafił do uruchomionej niedawno w stalowowolskim szpitalu nowoczesnej Pracowni Diagnostyki Obrazowej. – To wysokiej klasy aparat RTG typu Telekomando. Śmiało mogę stwierdzić, że obok tomografu, to w tym momencie najważniejsze i najbardziej uniwersalne urządzenie w naszej pracowni diagnostycznej – komentuje Edward Surmacz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Stalowej Woli.

To na czym polega ta uniwersalność Telekomando, wyjaśnia Wojciech Gutowski, kierownik Pracowni Diagnostyki Obrazowej. – Aparat rentgenowski z torem wizyjnym umożliwia nam nie tylko wykonywanie klasycznych badań RTG, czyli zdjęć układu kostno-stawowego oraz płuc, ale służy również do tzw. badań czynnościowych, wymagających podania środków kontrastowych. Mogą to być na przykład badania: przełyku, żołądka, jelita grubego czy też badania HSG, czyli badania narządów rodnych, na które jest coraz większe zapotrzebowanie. Aparat Telekomando jest też niezwykle pomocny, gdy trzeba np. zlokalizować ciało obce metaliczne – wymienia dr Gutowski.

Urządzenie kosztowało 570 tysięcy złotych i zostało sfinansowane przez Powiat Stalowowolski. – Ani ja, ani żaden z pozostałych członków Zarządu Powiatu nawet przez chwilę nie wahał się, że naszą lecznicę trzeba w taki aparat wyposażyć. Tego typu urządzenia to dzisiaj podstawa w nowoczesnej diagnostyce. Dbamy o szpital, ponieważ bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców całego powiatu to jeden z naszych priorytetów – mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.