Głos stalowowolskich przedsiębiorców w Bełchatowie

Stalowowolski Cech zrzesza obecnie ponad 170 podmiotów gospodarczych, a zrzeszone w nim zakłady zatrudniają łącznie ok. 5 tys. osób. Cech nie tylko integruje i wspiera środowisko rzemieślnicze, ale szkoli również przyszłe kadry. I właśnie m.in. o sposobach związanych z rozwiązywaniem problemów z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników opowiadał podczas forum Antoni Kłosowski. – Zależny nam na szkoleniu młodzieży, która będzie miała zatrudnienie w naszym środowisku. Dlatego wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu organizujemy już spotkania dla gimnazjalistów oraz ich rodziców i staramy się rozmawiać o ich przyszłości. My znamy potrzeby rynku i wiemy jak młodzież przygotować. Odradzamy rodzicom wypychanie dzieci na siłę do liceów tylko doradzamy kształcenie w takich kierunkach, które dadzą później pracę – mówił Kłosowski.

Z kolei Ryszard Kapusta opowiadał o roli RIG-u w transformacji gospodarczej Powiatu Stalowowolskiego, ale również o bogatej ofercie dla przedsiębiorców, jaką ma stalowowolska Regionalna Izba Gospodarcza. Przypomniał działania RIG-u sprzed kilkunastu lat, mające zwiększyć konkurencyjność lokalnych przedsiębiorców, m.in. wdrożenie – wspólnie ze Stalowowolskim Stowarzyszeniem Kupieckim – systemu sprzedaży bonów towarowych, czy podpisanie porozumienia mającego na celu wybudowanie pierwszego wielkopowierzchniowego Centrum Handlowego w Stalowej Woli, będącego wspólną inwestycją 35 przedsiębiorców zrzeszonych w RIG oraz rzeszowskiej spółki FRAC. Z dużym uznaniem uczestników forum spotkały się takie działania stalowowolskiego RIG-u jak uruchomienie Lokalnego Funduszu Pożyczkowego, czy udzielane przez tę instytucję bezzwrotne dotacje. – Podsumowując, w latach 1998-2015 stalowowolska Regionalna Izba Gospodarcza miała ponad 3600 klientów, udzieliliśmy na zasadach rynkowych i preferencyjnych 369 pożyczek o wartości ponad 63 milionów złotych, a dzięki naszym działaniom powstało 245 nowych firm – mówił Ryszard Kapusta, prezes stalowowolskiego RIG-u.

Bogata historia oraz szeroka skala działań stalowowolskich Cechu oraz RIG-u zrobiła duże wrażenie na uczestnikach „I Forum Gospodarczego Powiatu Bełchatowskiego”. Słychać było komentarze, że to wręcz instytucje wzorcowe dla innych tego typu podmiotów w kraju.