Na Poniatowskiego będzie bezpieczniej

Bezpieczeństwo pieszych i kierowców na ulicy Poniatowskiego w Stalowej Woli było głównym tematem konferencji, zorganizowanej w piątek 4 marca, w stalowowolskim Starostwie Powiatowym. – Przygotowujemy się do gruntownego remontu ulicy Poniatowskiego, który zamierzamy przeprowadzić w 2017 roku. Mamy zapewnienia ze strony prezydenta miasta, że gmina wesprze nas w realizacji tego potężnego, bo wartego ponad 10 milionów złotych zadania. Wcześniej nie dało się tego zrobić, nie tylko z powodów finansowych, ale również dlatego, że nie była uregulowana sprawa gruntów. A to był długotrwały i bardzo żmudny proces. W ramach tej inwestycji na ulicy Poniatowskiego pojawi się szereg usprawnień, które powinny podnieść poziom bezpieczeństwa – tłumaczył dziennikarzom Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski. – Zanim jednak dojdzie do przebudowy ulicy Poniatowskiego, to zamierzamy wprowadzić na niej kilka rozwiązań, które sprawią, że piesi już teraz będą tu bezpieczniejsi – zaznaczył Zarzeczny.

Wspomniane rozwiązania mają znaleźć zastosowanie jeszcze w marcu. Przed ich wprowadzeniem drogowców powstrzymuje już tylko niesprzyjająca aura. – Nasze działania nie są doraźne. Projekt zmian przygotowaliśmy już w styczniu. Obejmuje on m.in. montaż progów wyspowych na wysokości przejścia dla pieszych przy szkole nr 12, a także przy przejściu przed zjazdem do sklepu Lidl. Te progi zmuszą kierowców do zwolnienia w tych miejscach. Dodatkowo pojawią się na tej ulicy dwa kolejne azyle na przejściach dla pieszych, tym razem w okolicach banku BGŻ. Natomiast przejście dla pieszych w okolicach sklepu „Justyna” zostanie wyróżnione czerwonym tłem i dodatkowo oznakowane znakami z folią fluorescencyjną. Dodatkowo, wprowadzimy na ulicy Poniatowskiego znaki ostrzegające przed niebezpieczeństwem – wypadki z udziałem pieszych. Będą ostrzegać kierowców, żeby zachować szczególną ostrożność – mówił Piotr Śliwiński, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Stalowej Woli.

Podczas konferencji starosta Janusz Zarzeczny zdradził również, że krytykowane przez niektórych mieszkańców blaszane znaki używane do oznakowania azyli na przejściach dla pieszych, zostaną zastąpione plastikowymi, żółtymi słupkami. Wymiana ta zostanie przeprowadzona nie tylko na ulicy Poniatowskiego, ale na wszystkich drogach powiatowych. – Wsłuchujemy się w głosy mieszkańców. Chcę jednak zaznaczyć, że żadna, nawet najnowocześniejsza infrastruktura nie poprawi bezpieczeństwa, jeśli kierowcy i piesi nie będą przestrzegali przepisów ruchu drogowego. Dlatego apeluję o rozwagę i ostrożność na drodze – mówił starosta Zarzeczny.

Ten apel poparł również nadkomisarz Krzysztof Gawlas, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w stalowowolskiej Komendzie Powiatowej Policji. – Na ulicy Poniatowskiego obserwujemy duży wzrost natężenia ruchu, po pierwsze dlatego że część kierowców traktuje ją jako obwodnicę, a po drugie ze względu na uruchomienie dużej galerii handlowej. A większy ruch, to więcej zdarzeń. Dodatkowo, obserwujemy niestety dużą niefrasobliwość i nieostrożność zarówno wśród kierowców, jak i pieszych. Kierowcy często jeżdżą za szybko, nie stosują się ani do znaków, ani do warunków panujących na drodze, natomiast piesi często w pośpiechu i nieuwadze wchodzą wprost pod nadjeżdżające auta. Dość powiedzieć, że przez cały 2015 rok nasi policjanci wręczyli ponad 8 tysięcy mandatów, z czego 1068 właśnie pieszym. I to niestety jest tendencja wzrostowa. W tym roku, tylko przez styczeń i luty ukaraliśmy mandatami już 167 pieszych, ponad 67 pouczyliśmy. W tym samym czasie ujawniliśmy również aż 249 naruszeń kierowców wobec pieszych. To są niepokojące statystyki, dlatego apeluję zarówno do kierowców jak i pieszych o ostrożność i rozwagę, a także o wzajemne poszanowanie siebie – mówił podczas konferencji naczelnik Krzysztof Gawlas.

Podczas konferencji poruszono również temat oświetlenia ulicy Poniatowskiego. – To są niestety stare lampy, pozostawiające wiele do życzenia. Ale zwróciliśmy się do miasta, aby na ulicy Poniatowskiego zwiększyć moc oświetlenia i ta prośba została wysłuchana – moc lamp nie jest redukowana, świecą na 100%. To też ma duże znaczenie odnośnie bezpieczeństwa na tej drodze. Chcę też zaznaczyć, że wszystkie lampy zostaną tu wymienione na nowsze i nowocześniejsze podczas zaplanowanej w przyszłym roku przebudowy ulicy – mówi starosta Janusz Zarzeczny.