„Zaklikowskie spotkanie na Pańskie Zmartwychwstanie”

 

Od lat dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie inicjuje aktywne włączenie się uczniów i nauczycieli w obchody Niedzieli Palmowej. Tradycją stało się już, że po Mszy Św. odbywa się konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Palmy przygotowali uczniowie poszczególnych klas pod kierunkiem nauczycieli.

Druga część uroczystości odbyła się w szkole pod nazwą „Zaklikowskie spotkanie na Pańskie Zmartwychwstanie”. Młodzież ze szkoły pod kierunkiem nauczycieli przedstawiła program artystyczny przypominający Mękę Pańską. Podkreślano znaczenie Krzyża w tradycji chrześcijańskiej i w odniesieniu do współczesności dla każdego z nas. Zwieńczeniem programu był występ najmłodszych dzieci ze szkoły podstawowej, które wykonały pieśni religijne.

W uroczystościach wzięło udział wielu mieszkańców Zaklikowa. Przybyli również zaproszeni goście: poseł na Sejm RP – Rafał Weber, starosta stalowowolski – Janusz Zarzeczny, wicestarosta – Mariusz Sołtys, radni Rady Miejskiej w Zaklikowie, dyrektor Zespołu Szkół w Zdziechowicach – Dariusz Toczyski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zaklikowie – Anna Krzyżanowska, a także przedstawiciele różnych instytucji, stowarzyszeń i organizacji społecznych.

Po zakończeniu programu artystycznego głos zabrał dyrektor ZSO w Zaklikowie – Waldemar Plennikowski, który podziękował wykonawcom i nauczycielom za przygotowanie programu pełnego refleksji i zadumy. Podkreślił, że przed Krzyżem – najbardziej wymownym znakiem Miłosierdzia Boga wobec ludzkości – można tylko pokornie uklęknąć, w ciszy kontemplując jego wielkość i znaczenie. Wielkanoc to czas otuchy i nadziei, czas odradzania się wiary i radości ze Zmartwychwstania Pańskiego. I tej świątecznej radości życzył dyrektor wszystkim zebranym.

W podobnym tonie wypowiadali się poseł Rafał Weber i starosta Janusz Zarzeczny. Podkreślali walory religijne i artystyczne przedstawionego programu o Męce i Zmartwychwstaniu Pańskim, które stanowi podstawę chrześcijaństwa.

{gallery}zaklikow{/gallery}