V Memoriał Papieski za nami

Memoriał Papieski odbył się 6 kwietnia na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli, tradycyjnie już wystartowały sztafety biegowa i pływacka.

W Memoriale, zgodnie z jego ideą, która ma na celu integrację, co roku bierze udział ogromna liczba uczestników pełno i niepełnosprawnych. Tak też było i w tym roku. Wśród uczestników imprezy znalazły się m.in. ekipy Olimpiad Specjalnych z Mielca, Kolbuszowej, Jasła, Tarnobrzega, Stalowej Woli, Jarosławia, Leżajska, Krosna, Dębicy, Rudnika oraz Sandomierza. Po raz pierwszy w Memoriale wzięły udział ekipy z Ostrowca Świętokrzyskiego, WTZ Jedlanka Stara oraz ekipa z Tarnowskich Gór.

Wśród uczestników nie mogło zabraknąć mieszkańców Stalowej Woli i okolic, a także najmłodszych z Przedszkoli numer 4, 9 oraz 15, oraz Medyczno – Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, OSP Stalowa Wola, PCK Sandomierz, Rycerzy Kolumba, Sekcji Pływackich MOSiR „Motyl”, „Masters”, Gimnazjum Katolickiego z Tarnobrzega, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, SOR Stalowa Wola i Harcerzy.

Pierwsza część imprezy poświęcona była osobom niepełnosprawnym. W sztafecie lekkoatletycznej dla przedszkolaków uczęszczających do oddziałów przedszkolnych w Zespole Szkół nr 6 Specjalnych w Stalowej Woli wystartowało 40 niepełnosprawnych dzieci, które przebiegły 3.524 dystansów. Zmagania miały miejsce w szkole.Natomiast o godz. 13:00 sztafeta lekkoatletyczna wystartowała na hali sportowo – widowiskowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli.

Po zakończeniu zmagań lekkoatletycznych, uczestnicy imprezy przenieśli się do parafii pw. Św. Jana Pawła II w Stalowej Woli, gdzie o godz. 18:00 odbyła się uroczysta Msza Święta, zakończona błogosławieństwem i ucałowaniem relikwii św. Jana Pawła II.

Ostatnie akcenty Memoriału odbyły się na pływalni krytej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. O godzinie 20:00 rozpoczęła się sztafeta pływacka na 16 torach jednocześnie, w tym czasie, na małym basenie zmagania rozpoczęły także przedszkolaki. Ważnym punktem było pokonanie przez sztafetę pływacką wspólnie 9665 dystansów, w nawiązaniu do ilości dni pontyfikatu św. Jana Pawła II.

Tradycyjnie, o godz. 21:37 (w godzinie śmierci Papieża Polaka) odśpiewano „Barkę” oraz uczczono godzinę śmierci św. Jana Pawła II minutą ciszy. Zmagania w V Podkarpackim Memoriale zakończyły się po godzinie 1:00 w nocy 7 kwietnia, z wynikiem 28.665 dystansów – sztafeta biegowa oraz 17.588 długości basenów – sztafeta pływacka.

Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie LATOROŚL we współpracy z Zespołem Szkół nr 6 Specjalnych w Stalowej Woli, parafią pw. Św. Jana Pawła II, Rycerzami Kolumba oraz duszpasterstwem akademickim Baszta. Honorowy patronat nad imprezą objął Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Impreza została dofinansowana ze środków: Województwa Podkarpackiego, Powiatu Stalowowolskiego oraz Gminy Stalowa Wola.

Sponsorami imprezy byli: Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Autorud, Piekarnia Turbia, Rycerze Kolumba Rada 15759, Biskup Sandomierski, Matthias, Carrefour Market, Nadsański Bank Spółdzielczy, Maraton sklep Sportowy, Fundacja Uniwersytecka oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób Szczególnej Troski „Nadzieja”.