Powiat znowu rozda tysiące sadzonek

– Gdy w 2013 roku organizowaliśmy po raz pierwszy „Drzewko za makulaturę”, nawet nie podejrzewaliśmy, że nasza akcja zdobędzie tak wielką popularność. Myśleliśmy raczej, że będzie to działanie o charakterze symbolicznym, zwracające ludziom uwagę na to, jak ważny jest recykling. Tymczasem akcja zyskała masowy charakter – co roku w kolejce po sadzonki ustawiają się tłumy, a my zbieramy dziesiątki ton makulatury. Cieszę się, bo dzięki temu w naszym powiecie jest czyściej i bardziej zielono – mówi Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

Organizatorem akcji „Drzewko za makulaturę” jest jak zwykle Powiat Stalowowolski. W tym roku odbędzie się już jej IV edycja. Wzorem lat ubiegłych, przedsięwzięcie realizujemy w sobotę, tak aby mogło wziąć w nim udział jak najwięcej chętnych. Dodatkowo jest to dzień, w którym do Stalowej Woli przyjeżdża na zakupy wielu mieszkańców okolicznych miejscowości, a nasze działanie jest skierowane również do nich. Po sadzonki zapraszamy wszystkich mieszkańców Powiatu Stalowowolskiego. – Regulamin się nie zmienił – każde 5 kilogramów makulatury będzie można wymienić na jedną sadzonkę. Wzorem ubiegłego roku, jedna osoba będzie mogła otrzymać maksymalnie 5 drzewek lub krzewów. W tym roku mieszkańcy będą mogli wybierać pomiędzy 2 gatunkami tui, jodłą Veitcha, a także kilkoma gatunkami rodzimymi, takimi jak: jarząb, głóg, dzika róża, dąb, buk, modrzew, świerk, sosna oraz lipa. Przygotowaliśmy w sumie ponad 7 tysięcy sadzonek – mówi Grzegorz Janiec, naczelnik Wydziału Architektoniczno-Budowlanego i Środowiska w stalowowolskim Starostwie Powiatowym.

Akcja „Drzewko za makulaturę” rozpocznie się o godzinie 9.00, a wymiana makulatury na sadzonki, będzie trwała aż do ich wyczerpania. Uwaga: nie będziemy przyjmować makulatury przed budynkiem Starostwa Powiatowego. Tak, jak w roku ubiegłym, odbiorem i ważeniem odpadów z papieru zajmą się pracownicy Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli, który jest partnerem akcji. – Makulaturę będziemy zbierać w dwóch miejscach, tzn. na terenie Rupieciarni przy ulicy 1-Sierpnia w Stalowej Woli, a także na terenie Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych, zlokalizowanego przy ulicy Centralnego Okręgu Przemysłowego. W obu tych punktach będzie można ją zostawić i odebrać specjalne kupony, które tego samego dnia będą wymieniane na sadzonki na parkingu przed budynkiem Starostwa Powiatowego – mówi Grzegorz Janiec.

Ze względów organizacyjnych zachęcamy, aby osoby zamierzające dowieźć makulaturę samochodami, udawały się na teren Zakładu Mechaniczno–Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ulicy COP, gdzie jest duży plac manewrowy, natomiast te osoby które będą miały mniejsze ilości papieru, zapraszamy do Rupieciarni. Mamy nadzieję, że dwa punkty odbioru makulatury rozładują ewentualne kolejki oraz usprawnią jej odbiór. Warto zaznaczyć, że przedsięwzięcie organizowane przez Powiat Stalowowolski przy współpracy z Miejskim Zakładem Komunalnym, znakomicie wpisuje się w obchodzony 22 kwietnia na całym globie Dzień Ziemi. Co również istotne, powiatową akcję ekologiczną „Drzewko za makulaturę” kolejny raz wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.