Remontujemy kolejne drogi powiatowe

– Dbałość o infrastrukturę drogową jest jednym z priorytetów w naszym działaniu i dlatego cieszę się, że na tym polu tak wiele się w tym roku dzieje. Przypomnę, że realizujemy aktualnie dwie duże inwestycje drogowe: do końca września ma zakończyć się przebudowa ulicy Klasztornej – to zadanie za 1,8 mln zł, a do połowy listopada potrwa I etap remontu mostu na Sanie w Radomyślu. To inwestycja za prawie 2,9 mln zł. Ale to nie wszystko, ponieważ w ostatnim czasie zrealizowaliśmy kilka mniejszych, ale również istotnych zdań drogowych w innych miejscowościach na terenie powiatu – mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski. Przykładem takiej inwestycji jest choćby remont drogi powiatowej w miejscowości Baraki Stare w gminie Zaklików. Prace odbywały się w sierpniu i przeprowadzono je na dwóch odcinkach: na pierwszym, liczącym 720 metrów i będącym do tej pory drogą gruntową, ułożono betonowe płyty ażurowe. Umocniono też pobliskie skarpy. – To bardzo ważne, bo ta droga prowadzi przez wąwóz. Po deszczu nie dało się tędy po prostu przejechać. Teraz jest super. Nasze sołectwo leży już na granicy powiatu i województwa, z dala od Stalowej Woli, dlatego tym bardziej cieszymy się wraz z mieszkańcami, że władze powiatu o nas pamiętają – mówi Lech Kawęcki, sołtys wsi Baraki Stare.

Drugi wyremontowany odcinek w Barakach Starych ma długość 780 metrów i został pokryty nową nawierzchnią asfaltową. Utwardzone zostały również pobocza i odmulone rowy. Cała inwestycja kosztowała 428 tys. zł, z czego 324 tys. zł stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych.

Inna droga powiatowa na terenach wiejskich, jaka doczekała się w sierpniu przebudowy, znajduje się w Zbydniowie (gmina Zaleszany). Chodzi konkretnie o 243-metrowy odcinek drogi 1014R, który jest dojazdem do stacji PKP w Zbydniowie. – Jeszcze do niedawna była to droga gruntowa. Wprawdzie to krótki odcinek, ale był uciążliwy dla mieszkańców, którzy wielokrotnie apelowali o jego remont. Nasz Zarząd Dróg Powiatowych zajął się tematem i teraz jest już tam asfalt – mówi starosta Zarzeczny.

To jednak nie koniec inwestycji na drogach powiatowych na terenie gmin wiejskich w tym roku. 1 września 2016 roku Mariusz Błaszczak – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisał kolejną promesę na usuwanie skutków klęsk żywiołowych dla Powiatu Stalowowolskiego. Wysokość ministerialnej dotacji wynosi 430 tys. zł, a dotyczy ona remontu drogi powiatowej nr 1008R Modliborzyce – Rzeczyca Długa. Chodzi o dwa odcinki: pierwszy, o długości 500 metrów w pobliżu miejscowości Goliszowiec, a drugi – liczący 770 metrów, w kierunku wioski Kruszyna. – Przetarg na wykonawcę zadania ogłosimy w połowie września, a sama inwestycja rozpocznie się w październiku i planujemy że potrwa do listopada – zapowiada Piotr Śliwiński, dyrektor stalowowolskiego Zarządu Dróg Powiatowych.