Certyfikat jakości dla naszego szpitala

– Biorąc pod uwagę, że w Polsce taką akredytację posiada jedynie 25 procent szpitali, to śmiało można powiedzieć, że znaleźliśmy się wśród najlepszych. Chcę zaznaczyć, że akredytacja to nie tylko dokument, którym można się pochwalić. To przede wszystkim potwierdzenie panujących tu wysokich standardów w dziedzinie bezpieczeństwa pacjentów i pracowników, przekładających się choćby na mniejszą liczbę zakażeń – tłumaczył zebranym na zorganizowanej 18 listopada 2016 r. w stalowowolskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej uroczystości, Marek Ujda – lekarz kierujący Oddziałem Kardiologicznym II oraz Oddziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli, a jednocześnie wiceprzewodniczący Rady Powiatu Stalowowolskiego.

Nie bez przyczyny przyznawaną przez Ministra Zdrowia akredytację posiada zaledwie co 4 placówka w kraju i tylko 10 na całym Podkarpaciu. – Badanie przeprowadzane w imieniu ministerstwa przez Centrum Monitorowania Jakości obejmuje aż 220 standardów 15 dziedzinach. Aby szpital ubiegający się o certyfikat mógł go otrzymać, musi spełnić aż 75 procent z nich. Jestem wyjątkowo dumny, bo stalowowolski szpital osiągnął wynik na poziomie aż 85 procent. To zasługa całego zespołu, wszystkich pracowników – mówił z zadowoleniem podczas uroczystości Edward Surmacz, dyrektor SPZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli .

– To rzeczywiście świetny wynik, brawo! Tak trzymać – mówiła Jolanta Węgrzyn z Centrum Monitorowania Jakości, która wręczyła certyfikat dyrektorowi Surmaczowi. Akredytacja jest przyznawana na okres 3 lat. Następnie placówka chcąc ją utrzymać, musi przejść proces recertyfikacji.

Zadowolenia z otrzymanego przez szpital Certyfikatu Akredytacyjnego nie ukrywa również Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski. – Szpital to nasze przysłowiowe oczko w głowie, najbardziej newralgiczna ze wszystkich instytucji podlegających powiatowi. Dlatego staramy się ją wspierać wszelkimi siłami, stale doinwestowywać oraz szukać środków na dalszy rozwój. Gdy rozpoczynaliśmy tę kadencję, placówka była w tarapatach finansowych, na szczęście pod wodzą dyrektora Surmacza jej kondycja się poprawia – komentuje starosta.

Na uroczystości zorganizowanej w MBP oprócz pracowników szpitala, władz powiatowych i gminnych, uczestniczyli również stalowowolscy parlamentarzyści – senator Janina Sagatowska oraz poseł Rafał Weber, a także przedstawiciele władz wojewódzkich: wicemarszałek Stanisław Kruczek i wicewojewoda Witold Lechowski.

{gallery}001szpital{/gallery}