„Stop pożarom traw”

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. W 2016 roku pożary traw i nieużytków rolnych stanowiły 29% wszystkich pożarów w Polsce.

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, jest to błędne myślenie. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. W 2016 roku w podczas wypalania traw zginęło 6 osób.

Ponadto warto wiedzieć, że wypalanie traw i nieużytków rolnych jest zabronione przez prawo. Za wykroczenie tego typu grożą surowe sankcje: kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić od 20 do 5000 złotych.

Źródło: www.stoppozaromtraw.pl