Lądowisko na szpitalnym dachu już wkrótce!

– Zapraszamy za 31 tygodni na gotową płytę lądowiska – zakomunikowali dziennikarzom przedstawiciele firmy Erbud Rzeszów Sp. z o. o., która będzie realizowała tę inwestycję. Biorąc pod uwagę stopień jej skomplikowania, prace będą musiały toczyć się w bardzo szybkim tempie. – To będzie pierwsze tego typu lądowisko na Podkarpaciu. Bardzo nam na nim zależało, ono jest niezwykle ważne nie tylko ze względu na funkcjonowanie naszego szpitala, ale przede wszystkim jest ogromnie istotne dla bezpieczeństwa pacjentów. Wiadomo, że czasami o czyimś życiu decydują minuty, a transport pogotowiem lotniczym sporo tych minut pozwala zaoszczędzić – komentuje Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Lądowisko powstanie nad Pawilonem Diagnostyczno-Zabiegowym, jego płyta będzie ulokowana na specjalnych filarach, na wysokości 4 metrów nad dachem budynku. Nawierzchnia płyty będzie betonowa, oparta na konstrukcji stalowej. Lądowisko zostanie wyposażone w oświetlenie umożliwiające lądowanie o każdej porze dnia i roku. Pacjenci będą na nie dostarczani bądź z niego odbierani za pomocą windy łóżkowej (obecny szyb windowy zostanie przedłużony, a winda wymieniona).

Całkowity koszt budowy lądowiska to 5,95 mln zł, z czego 3,4 mln zł będzie stanowiło dofinansowanie ze Skarbu Państwa, natomiast pozostała kwota – 2,55 mln zł, to środki jakie na inwestycję zapewni Powiat Stalowowolski. – Nie ma co ukrywać, to kosztowna inwestycja. Ale potrzebna. I co ważne, w większej części będzie pokryta z dofinansowania. Za pomoc w uzyskaniu go pragnę podziękować naszemu posłowi ze Stalowej Woli – Rafałowi Weberowi, który bardzo zaangażował się w tę sprawę – mówił starosta Janusz Zarzeczny podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 22 maja w miejscu budowy lądowiska.

Obecny na wydarzeniu poseł przyznał, że szpitali i samorządów ubiegających się o wsparcie z budżetu państwa na budowę lądowisk oraz modernizację SOR-ów rzeczywiście było wiele. – Konkurencja była duża, ale trzeba powiedzieć, że nasz powiat ze szpitalem przygotowały bardzo dobre projekt i wniosek. Cieszę się, że udało się zdobyć dofinansowanie zarówno na remont SOR-u, jak i budowę lądowiska. Te inwestycje są kluczowe nie tylko dla miasta i powiatu, ale mają ogromne znaczenie dla całego regionu – mówił poseł Rafał Weber.

Lądowisko ma być gotowe do 31 grudnia 2017 roku. Przypomnijmy, że w stalowowolskim szpitalu powiatowym już jest realizowana inna potężna inwestycja – wspomniana przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Ona ma zostać zrealizowana do 31 marca 2018 roku.

Pobierz: projekt lądowiska

{gallery}helikopter{/gallery}