Nowy angiograf w stalowowolskim szpitalu

Angiograf to urządzenie niezbędne do diagnostyki i leczenia chorób naczyń krwionośnych, jest podstawowym narzędziem pracy w oddziałach kardiologii inwazyjnej i oddziałach leczących choroby tętnic obwodowych. Przy użyciu tego urządzenia wykonywane są głównie badania tętnic wieńcowych (tzw. koronarografie), a także zabiegi przezskórne, polegające na balonowym poszerzaniu zwężonych tętnic (tzw. angioplastyki) i wszczepianiu stentów. Są to niejednokrotnie zabiegi ratujące życie, wykonywane także w trybie ostrym, całodobowo w ramach tzw. dyżurów zawałowych.

Angiograf, który dotychczas był wykorzystywany w Szpitalu Powiatowym w Stalowej Woli uległ zupełnemu wyeksploatowaniu. – To był dobrej klasy sprzęt, ale jego wiek przekroczył 10 lat i części zamienne do niego przestały już być dostępne. A nie mogliśmy sobie pozwolić, aby urządzenie stało niesprawne. Dlatego tak bardzo był nam potrzebny nowy angiograf. Bez niego niemożliwe byłoby wykonywanie takich zabiegów jak koronarografia oraz angioplastyka, a tych odbywa się na naszym oddziale około 2 700 rocznie – tłumaczy Marek Ujda, ordynator Oddziału Kardiologicznego II w Szpitalu Powiatowym w Stalowej Woli.

Producentem nowego urządzenia jest firma Philips. Jego koszt to 3 miliony złotych. Szpital wziął je w leasing, a jego pozyskanie wsparło Miasto Stalowa Wola, którego władze zdecydowały się pokryć 1. ratę w wysokości 500 tysięcy złotych. – Bardzo dziękujemy za tę pomoc i zrozumienie naszych potrzeb, a jednocześnie potrzeb mieszkańców, którzy są przecież naszymi pacjentami – mówił Edward Surmacz, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli, podczas prezentacji nowego angiografu, która odbyła się w dniu 9 czerwca.

Spotkanie było również okazją do przedstawienia wszystkich realizowanych w szpitalu inwestycji, a także tych, które są planowane w najbliższej przyszłości. – Jest ich naprawdę wiele. Jak wiadomo, już trwa budowa lądowiska dla śmigłowców na dachu, a także przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, sporo dzieje się na pediatrii, ale to jeszcze nie wszystko. Planujemy, że w 2017 roku inwestycje szpitalne przekroczą być może nawet 30 milionów złotych, z czego aż 19 milionów będzie pochodziło z budżetu Powiatu Stalowowolskiego. Na przyszły rok planujemy inwestycje w szpitalu za kolejne 28 milionów, z czego ponad 11 milionów z budżetu Powiatu Stalowowolskiego. Szpital to nasz priorytet – mówił starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.