Tłumy na IV Forum Pszczelarskim

Konferencję, która odbyła się 22 września w auli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli, otworzył starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny. – Pszczoła to fenomen. Jest tak małą i niepozorną istotą, a bez niej i jej pracy nie byłoby życia – mówił do zgromadzonych. Podkreślił również, że pszczelarstwo to pasja nie tylko piękna, ale przede wszystkim niezwykle pożyteczna.

Piękna aula Politechniki Rzeszowskiej była tego dnia wypełniona po brzegi hodowcami pszczół z całej Polski południowo-wschodniej. Obecni byli też wojewódzcy i powiatowi lekarze weterynarii oraz przedstawiciele środowiska akademickiego. – Wasza tak liczna obecność tutaj, świadczy o tym, że ta konferencja jest potrzebna – komentował podczas oficjalnego przywitania gości wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys.

Tradycyjnie już, w programie konferencji znalazły się bardzo wartościowe dla hodowców pszczół wykłady. I tak, prelekcję pt. „Zimowla – newralgiczny okres w życiu rodziny pszczelej” wygłosiła dr Krystyna Pohorecka z Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, natomiast „Analizę chemiczną wosków i węz pszczelich stosowanych w Polsce” omówiła dr Izabela Jasicka – Misiak z Katedry Chemii Analitycznej i Ekologicznej Uniwersytetu Opolskiego. Janusz Sudoł – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stalowej Woli mówił o tym „Jak sprzedać miód zgodnie z prawem”, a dr Mirosław Welz – Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przedstawił „Sytuację epizootyczną w zakresie zgnilca amerykańskiego na terenie Podkarpacia oraz aspekt administracyjnego zwalczania choroby”. Bardzo ciekawy był również wykład prof. Małgorzaty Dżugan z Katedry Chemii i Toksykologii Żywności Uniwersytetu Rzeszowskiego, która mówiła o „Aktywności biologicznej miodów podkarpackich w ocenie laboratoryjnej”. Sama nie ukrywała również zachwytu i zdziwienia nad skalą organizowanego dla pszczelarzy przez Powiat Stalowowolski przedsięwzięcia. – Uczestniczyłam jako wykładowca w wielu imprezach o podobnej tematyce, ale stalowowolskie Forum Pszczelarskie jest wyjątkowo imponujące – chwaliła podczas wykładu.

Podobnie jak w latach poprzednich, konferencji towarzyszył kiermasz, na którym pszczelarze mogli zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt. Były też przygotowane przez nich stoiska, gdzie mieszkańcy mogli spróbować rożnego rodzaju miodów z lokalnych pasiek, a także zakupić złocisty nektar, będący owocem ciężkiej pracy pszczół i pszczelarzy. A tych – według danych Powiatowego Lekarza Weterynarii – Janusza Sudoła, w Powiecie Stalowowolskim stale przybywa. – Obecnie mamy zarejestrowanych 241 pasiek. To o 18 więcej, niż w roku ubiegłym. Myślę, że takie wydarzenia jak Forum Pszczelarskie w dużym stopniu przyczyniają się do popularyzacji pszczelarstwa – mówił podczas forum Janusz Sudoł.

{gallery}miody17pszczola{/gallery}