Rezonans w szpitalu już działa

– To ważne wydarzenie. Uruchomienie Pracowni Rezonansu Magnetycznego dopełnia szpitalną diagnostykę obrazową. Przypomnę, że mamy tu już nowoczesny tomograf, wysokiej klasy aparat RTG typu Telekomando, a teraz doszedł rezonans. To wszystko przekłada się na poprawę dostępu do badań oraz bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Muszę powiedzieć, że to wyjątkowy rok dla naszego szpitala. Realizowanych jest w nim sporo inwestycji, które usprawnią jego funkcjonowanie, a uruchomienie tej pracowni jest jedną z nich – mówił podczas prezentacji Pracowni Rezonansu Magnetycznego starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

– Sytuacja finansowa szpitala nie pozwalała na to, abyśmy sami stworzyli taką pracownię. Dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą zewnętrzną. Najlepszą ofertę złożyła firma Aura Medic z Gdyni. Bardzo duże znaczenie miał dla nas również fakt, że ma już ona doświadczenie w funkcjonowaniu takich pracowni i cieszy się świetną opinią – powiedział Edward Surmacz, dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Firma Aura Medic zainstalowała w stalowowolskiej lecznicy nowoczesny 16-kanałowy aparat rezonansu magnetycznego 1.5 Tesli firmy GE. Koszt zrealizowanej w Stalowej Woli inwestycji to ok. 3 miliony złotych. – Cieszę się z tej współpracy. Taka pracownia jak nasza, była elementem bardzo potrzebnym temu szpitalowi. Na 9 szpitali w tym województwie działających na II poziomie referencyjnym, wasz był jedynym, który nie miał rezonansu magnetycznego. Jestem przekonany, że ta inwestycja przez długie lata będzie służyła miastu i społeczności powiatu – stwierdził Damian Biedulski, prezes firmy Aura Medic.

W oficjalnej prezentacji Pracowni Rezonansu Magnetycznego w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli uczestniczyło wielu gości, w tym również przedstawicieli szpitalnej kadry. – Pragnę szczególnie podziękować załodze, która cierpliwie i wytrwale pracuje w trudnych warunkach, kiedy szpital przypomina plac budowy – powiedział Ryszard Andres, przewodniczący Rady Powiatu Stalowowolskiego. Na uroczystości nie zabrakło również samorządowców reprezentujących miasto Stalowa Wola, było wielu radnych, a także przewodniczący Rady Miasta Stanisław Sobieraj i prezydent Lucjusz Nadbereżny. – Doceniamy ten wielki i odważny plan modernizacji szpitala, który tak konsekwentnie realizują Zarząd Powiatu na czele ze starostą, a także dyrektor szpitala i dlatego sami – jako Miasto, tak chętnie wspieramy szpitalne inwestycje. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że pomoc dla szpitala jest pomocą dla naszych mieszkańców – powiedział prezydent. Gratulacje z okazji otwarcia Pracowni Rezonansu Magnetycznego nadesłała również Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

Badanie rezonansem magnetycznym jest bardzo bezpieczne dla pacjentów, ponieważ wykorzystuje w pełni nieszkodliwe pole magnetyczne. Dzięki temu, badanie rezonansem nie powoduje żadnych reakcji biologicznych u badanej osoby – nie wchodzi również w interakcje z lekami i nie zaburza prowadzonego leczenia farmakologicznego. Co więcej, procedura ta nie wpływa też na samopoczucie pacjenta – po badaniu może on bez obaw prowadzić samochód czy udać się do pracy. Badania RM są wykonywane u chorych w każdym wieku. W razie potrzeby może być powtarzany wielokrotnie, bez żadnych skutków ubocznych. Bezpieczeństwo pacjenta to nie jedyna zaleta, która odróżnia MR od innych metod diagnostycznych. Badanie rezonansem umożliwia też lekarzowi wgląd w tkanki niewidoczne na RTG np. szpik kostny. Co więcej, rezonans pozwala na diagnozę schorzeń neurologicznych (takich jak guzy mózgu czy stwardnienie rozsiane), których nie wykrywa zwykłe badanie tomografem. Rezonans magnetyczny oferuje również kilkunastokrotnie większą rozdzielczość kontrastową oraz obraz widoczny z wielu perspektyw – dodatki z pozoru “kosmetyczne”, jednak nieocenione w rękach lekarza mającego postawić trafną, nierzadko ratującą życie diagnozę.

Pracownia obsługuje zarówno pacjentów szpitala, jak i tych, którzy zgłoszą się prywatnie. Dla tych drugich badania są płatne, aczkolwiek firma stara się o uzyskanie finansowania z NFZ dla pacjentów ambulatoryjnych. Zainteresowane osoby mogą zapisać się na badanie dzwoniąc do rejestracji pracowni pod numer: 15 818 10 50 lub kontaktując się drogą e-mail: stalowawola@auramedic.pl