Lądowisko na szpitalnym dachu już otwarte

To wyjątkowe wydarzenie przyciągnęło wielu gości. Obok wspomnianych ministrów Kwiecińskiego i Tombarkiewicza, na otwarcie lądowiska przybyli również m.in.: wicewojewoda Lucyna Podhalicz, wicemarszałek województwa Piotr Pilch, senator Janina Sagatowska, posłowie Rafał Weber i Jerzy Paul, nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządowych gmin i powiatu oraz wielu innych instytucji.

Lądowisko powstało nad Pawilonem Diagnostyczno-Zabiegowym, jego płyta jest ulokowana na specjalnych filarach, na wysokości 4 metrów nad dachem budynku. Nawierzchnia płyty jest betonowa, oparta na konstrukcji stalowej. Lądowisko zostało wyposażone w oświetlenie umożliwiające lądowanie o każdej porze dnia i roku. Pacjenci będą na nie dostarczani bądź z niego odbierani za pomocą windy łóżkowej. – Gdy składaliśmy wniosek o dofinansowanie budowy lądowiska i przebudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, mieliśmy sporo obaw, czy otrzymamy to wsparcie. Konkurencja była duża, na rynku jest przecież 600 szpitali. Ale udało się, otrzymaliśmy 7 milionów złotych z Ministerstwa Zdrowia i kolejne 7 milionów z budżetu Powiatu Stalowowolskiego. Dziękuję w tym miejscu ministrowi Markowi Tombarkiewiczowi, który można powiedzieć jest współautorem sukcesu, jakim jest wybudowanie lądowiska na dachu naszego szpitala. W szczególności za współpracę pragnę również podziękować władzom Powiatu Stalowowolskiego, które tak bardzo dbają o nasz szpital: dziękuję staroście Januszowi Zarzecznemu oraz przewodniczącemu Rady Powiatu Ryszardowi Andresowi – mówił podczas zorganizowanej 23 lutego uroczystości Edward Surmacz, dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Zadowolenia zarówno z inwestycji , jak i z możliwości uczestnictwa w jej otwarciu, nie krył pochodzący ze Stalowej Woli Jerzy Kwieciński, Minister Inwestycji i Rozwoju w rządzie Mateusza Morawieckiego. – Nie mogłem sobie odmówić tej przyjemności i z ogromną ochotą przyjechałem dzisiaj do Stalowej Woli. Wprawdzie nie bardzo pamiętam moją pierwszą wizytę w tym szpitalu, bo przecież się tu urodziłem, ale dzisiaj wygląda on absolutnie inaczej, niż wyglądał kiedyś. Ogromnie cieszy mnie to, że powstało tu lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, bo to przekłada się na bezpieczeństwo mieszkańców. Takie lotniska powinny być dzisiaj przy każdym szpitalu. Gratuluję dyrekcji szpitala, że budując je, udało się skorzystać z funduszy unijnych. Wiem, że to niełatwe, że trzeba przygotować dobry projekt i pokonać konkurencję. Ale tym bardziej gratuluję. Jako Ministra Inwestycji i Rozwoju cieszą mnie wszystkie inwestycje, bo dzięki nim poprawia się jakość życia Polaków, a dodatkowo napędzają one naszą gospodarkę. A już idealnie jest, gdy takie duże przedsięwzięcia realizują polscy wykonawcy, jak było właśnie w tym przypadku. Razem z Ministerstwem Zdrowia dbamy o to, aby jak najwięcej inwestycji w służbie zdrowia było w Polsce realizowanych, w tej perspektywie finansowej powinno być na ten cel skierowanych 3 miliardy złotych z funduszy unijnych – mówił podczas konferencji prasowej minister Jerzy Kwieciński.

Wykonawcą lądowiska, jak i dobiegającej powoli końca przebudowy SOR-u, jest firma Erbud Rzeszów Sp. z o. o, mająca duże doświadczenie w realizacji inwestycji związanych ze służbą zdrowia. Radości z wykonanej inwestycji nie ukrywa również starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny. – To pierwsze tego typu lądowisko na Podkarpaciu. Bardzo nam na nim zależało, ono jest niezwykle ważne nie tylko ze względu na funkcjonowanie naszego szpitala, ale przede wszystkim jest ogromnie istotne dla bezpieczeństwa pacjentów. Wiadomo, że czasami o czyimś życiu decydują minuty, a transport pogotowiem lotniczym sporo tych minut pozwala zaoszczędzić – komentuje starosta.

Stalowowolski szpital jest jedną z największych lecznic w regionie. Jak zaznaczył dyrektor Edward Surmacz, znajduje się w niej 480 łóżek, pracuje tu 880 osób, w tym 133 lekarzy i 463 pielęgniarki i położne. Na 19 oddziałach leczonych jest średnio ponad 30 tys. pacjentów rocznie.

{gallery}LADszpital{/gallery}