Nagrody dla animatorów kultury i sportu rozdane!

Tegoroczną uroczystość rozpoczęto od wręczenia nagród honorowych „Kryształowe serce”, które przyznawane są osobom i instytucjom wspierającym działalność sportową i kulturalną w Powiecie Stalowowolskim. W tym roku otrzymali je:

Zofia i Zbigniew Bełzakowie, właściciele „Zajazdu Sezam” w Stalowej Woli.
Państwo Zofia i Zbigniew Bełzakowie rozpoczęli działalność gospodarczą prawie 30 lat temu, obecnie są właścicielami hotelu i restauracji „Sezam” oraz kilku piekarni i sklepu, zatrudniają około 70 osób. Od samego początku swojej działalności pomagają tym najbardziej potrzebującym, ale także placówkom edukacyjnym i stowarzyszeniom. Na szczególne podkreślenie zasługuje wieloletnie wsparcie dla Ochronki imienia Świętego Brata Alberta w Stalowej Woli oraz dla stalowowolskich pielgrzymów w drodze do Częstochowy. Dodatkowo bliskie im są lokalne inicjatywy zarówno sportowe, jaki i kulturalne. Pan Zbigniew był wieloletnim działaczem sportowym, prezesem LZS Turbia. Państwo Bełzakowie nie odmawiają nikomu pomocy, z każdym, nawet tym najmniejszym, który znajdzie się w potrzebie, dzielą się wszystkim, co mają. Od wielu lat państwo Bełzakowie angażują się i wspierają także działania Powiatu, m.in. dożynki powiatowe.

Grażyna i Mariusz Banaczykowie, właściciele „Karczmy Biesiada” w Stalowej Woli.
Państwo Grażyna i Mariusz Banaczykowie od blisko 10 lat prowadzą „Karczmę Biesiada” w Stalowej Woli. Jako jedni z pierwszych w Polsce postanowili zaadaptować dawny budynek dworca kolejowego właśnie na restaurację. Państwo Banaczykowie od początku swojej działalności aktywnie wspierają lokalną społeczność oraz inicjatywy kulturalne i sportowe. Wśród instytucji i organizacji, które wspierają znajdują się m.in. szkoły, ośrodki kultury i stowarzyszenia. Państwo Banaczykowie wspierają także przedsięwzięcia Powiatu Stalowowolskiego, m.in. dożynki powiatowe.

NAGRODY W DZIEDZINIE KULTURY ZA 2017 ROK

Decyzją Zarządu Powiatu Stalowowolskiego w tym roku nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości literackiej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury otrzymała Anna Garbacz.

Anna Garbacz przez wiele lat pracowała w dziale edukacji i wydawnictw Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, wcześniej związana z prasą lokalną, a w latach 80 – tych z solidarnościową prasą podziemną. Animatorka i inicjatorka wielu wydarzeń kulturalnych i społecznych m.in. powołania pierwszej szkoły społecznej w Stalowej Woli, pomocy Polakom z Kazachstanu. Autorka i redaktorka licznych publikacji literackich i naukowych, autorka stalowowolskiego dyktanda “Gżegżółki”, jurorka lokalnych konkursów poetyckich.

Laureaci nagród w kategorii: Twórca – Osobowość Roku 2017

Edward Horoszko – kierownik artystyczny i dyrygent „Chóru Lasowiacy” oraz Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej, której jest założycielem. Orkiestra, funkcjonuje od 9 lat, tworzą ją młodzi muzycy ze Stalowej Woli, Niska i Leżajska. W jej ramach utworzony został także kwartet smyczkowy. Edward Horoszko jest również inicjatorem powstania grupy wokalnej „Pałacyk Michla”, która wspólnie z Orkiestrą Nadsańską zapewnia oprawę artystyczną wielu uroczystości na terenie miasta, powiatu, a także poza granicami kraju.

Błażej Mokrzak – mieszkaniec gminy Zaleszany. Od najmłodszych lat pasjonowała go muzyka, gra na fortepianie, klarnecie i gitarze solowej. Występuje razem z Orkiestrą Dętą z Gorzyc oraz zespołem muzycznym REQIET z Sokolnik. Pomimo młodego wieku pisze także własne utwory muzyczne na fortepian, flet i orkiestrę. Był kierownikiem muzycznym benefisu Marka Woynarowskiego i 35– lecia Teatru „OKNA”. Jest pomysłodawcą, założycielem i dyrygentem „Stalowej Orkiestry”.

Izabela i Marian Chudy – są znanymi w środowisku artystami plastykami, od wielu lat prowadzą Galerię artystyczną w Radomyślu nad Sanem, gdzie można nie tylko podziwiać ich obrazy, ale także posłuchać wykładów z dziedziny kultury i sztuki, skierowanych do dzieci i młodzieży z całego powiatu. Państwo Chudy własnymi siłami i z własnej inicjatywy zorganizowali wystawę pn. „Pod zegarem” na okoliczność jubileuszu Radomyśla nad Sanem. Ostatnie przedsięwzięcie pani Izabeli to „Nietypowa Droga Krzyżowa” składająca się z piętnastu stacji, którą namalowała do nowo wybudowanego Kościoła Parafialnego pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Radomyślu nad Sanem.

Laureaci nagród w kategorii: Animator Kultury 2017

Krystyna Mierzwa – inicjatorka wielu przedsięwzięć w środowisku senioralnym. Między innymi Przegląd Amatorskiej Twórczości Artystycznej Seniorów „Bo radość jest w nas” zaistniał dzięki jej inwencji. Jej zamiłowanie do śpiewu zaowocowało powstaniem w 2008 roku zespołu wokalnego, który przekształcił się w Chór „Gaude Vitae”. Chór z powodzeniem koncertuje na scenach w całej Polsce, zdobywając prestiżowe nagrody. W 2017 roku z inicjatywy Krystyny Mierzwy powstał zespół taneczny Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Stalowej Woli, który ma już na koncie pierwsze sukcesy.

Teresa Świdecka – Węglarz – choreografka, kierownik artystyczny i instruktorka tańca Zespołu Tanecznego „KIK” działającego w Domu Kultury w Pysznicy. Taniec to jej miłość, a praca z dziećmi i młodzieżą pasja. Zaangażowanie pani Teresy w pracę Zespołu Tanecznego „KIK” zaowocowało wieloma sukcesami odnoszonymi przez dziewczęta na arenie międzynarodowej.

Izabela Wrzosek – Wermińska i Katarzyna Florek – Stelmach – od kilku lat związane z Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. Animatorki zajęć edukacyjnych, realizują projekty kulturalne w ramach Parku 24 oraz letnich czytelni. Do ich szczególnych osiągnięć należy opracowanie i realizacja projektu edukacyjnego „Z lasowiackiej zagrody – folklor Puszczy Sandomierskiej” skierowanej do dzieci i młodzieży z całego powiatu.

Laureaci nagród w kategorii: Ochrona i Promocja Tradycji Regionalnych 2017

Sylwester Piechota – regionalista zakochany w Zaklikowie i jego historii, oddany działalności w zakresie ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego, zaangażowany w projekt renowacji późnorenesansowego Kościoła Świętej Trójcy w Zaklikowie. Sylwester Piechota koordynuje całość prac w zaklikowskim Kościele, czuwa nad realizacją projektu, poświęcając mu każdą wolną chwilę. Jest autorem kilkunastu publikacji i artykułów popularyzujących lokalną historię, sztukę i kulturę.

Ksiądz Zbigniew Mistak – proboszcz Parafii pod wezwaniem Świętego Jana Gwalberta i Świętej Tekli w Stanach w Gminie Bojanów. Ksiądz Zbigniew to nie tylko duszpasterz, ale także animator życia kulturalnego w Bojanowie. Dzięki jego inicjatywie w Stanach spotykają się leśnicy z całej Polski. Ksiądz Zbigniew od wielu lat podejmuje starania na rzecz przywrócenia świetności zabytkowej drewnianej świątyni, publikuje też artykuły mówiące o historii parafii. Dba o zachowanie tradycji i kultury lokalnej.

Patrycja Laskowska – Chyła – od sześciu lat współpracuje z Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli w zakresie pielęgnowania tradycji i kultury Lasowiaków. Wspólnie z Miejskim Domem Kultury i Gminnymi Ośrodkami Kultury oraz Powiatem z powodzeniem realizuje projekt „Wigilia Lasowiacka”, który zakończy się publikacją, na temat zwyczajów i tradycji, popularyzującą bogactwo kulturowe Gmin Powiatu Stalowowolskiego.

W tym roku wręczono także dyplomy honorowe dla osób zgłoszonych i nominowanych do nagród w dziedzinie twórczości artystycznej i ochrony kultury za rok 2017. Dyplomy Honorowe Zarządu Powiatu Stalowowolskiego otrzymali:

Rafał Latawiec
Waldemar Żelazny
Jerzy Drzewi
Roman Niwierski
Aneta Jonaszek
Kazimierz Jackowski
Zespół Śpiewaczy “Malwa” z Turbi

NAGRODY W DZIEDZINIE SPORTU ZA 2017 ROK:

Decyzją Zarządu Powiatu Stalowowolskiego nagrodę specjalną za wybitne osiągnięcia w działalności sportowej otrzymał Stanisław Anioł.

Stanisław Anioł, to trener z 60 – letnim stażem i jednocześnie prezes Katolickiego Klubu Sportowego Victoria Stalowa Wola, swojej pasji – lekkiej atletyce poświęcił całe życie, spod jego skrzydeł wyfrunęło wiele talentów m.in. Joanna Jóźwik – brązowa medalistka Mistrzostw Europy. Swoją pasją i zamiłowaniem do lekkiej atletyki Stanisław Anioł zaszczepia kolejne pokolenia, dzięki jego trenerskiej pracy Stalowa Wola to jeden z najsilniejszych ośrodków lekkiej atletyki w Polsce.

Laureaci nagród w kategorii: Sportowiec Roku 2017:

Małgorzata Osiecka – zawodniczka Katolickiego Klubu Sportowego „Victoria” Stalowa Wola. W 2017 roku zdobyła trzy złote medale. Na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży wywalczyła złoto w sztafecie 4×400 m oraz złoto w biegu na 400 m. Na swoim koncie ma także złoto w biegu na 600 m na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów, srebro w biegu na 300 m na Halowych Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego. Zdobyła także I miejsce w sztafecie 4×400 m na Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego Juniorów. Wychowanka trenera Mirosława Barszcza.

Małgorzata Cetnarska – reprezentantka Katolickiego Klubu Sportowego „Victoria” Stalowa Wola. W 2017 roku zdobyła złoto w chodzie na 20 km Mistrzostw Polski w Chodzie Sportowym. Srebrna medalistka w chodzie na 3 km na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych oraz brązowa medalistka w chodzie na 10 km na Mistrzostwach Polski Juniorów. Wychowanka trenera Mirosława Barszcza, powołana do Reprezentacji Polski na Puchar Europy w chodzie sportowym.

Dominika Sibiga – trenuje boks w Międzyszkolnym Klubie Sportowym „Ring Sikorski” Stalowa Wola. Jest czołową zawodniczką w Polsce w swojej kategorii wiekowej i wagowej, co roku zdobywa medale. W 2017 roku wywalczyła złoto na Międzynarodowym Grand Prix – Pucharu Karpat i brąz na XVI Mistrzostw Polski Juniorek. Trener Artur Chomiak.

Laureaci nagród w kategorii: Trener Roku 2017:

Anna Kawalec i Maria Zakościelna – Mazurek: Anna Kawalec jest założycielką, trenerką i choreografką zespołu „Sanna Cheerleaders”, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zaklikowie. W skład sekcji gimnastyczno – sportowej wchodzą dzieci już od 6 roku życia. Pomimo młodego wieku podopieczni Anny Kawalec mają na kocie spore sukcesy, Grupa „Sanna Cheerleaders” zdobyła Mistrzostwo Polski. Zespół „Sanna Cheerleaders” wspólnie z Anną Kawalec, prowadzi Maria Zakościelna – Mazurek, jako druga trenerka. Zdobyte osiągnięcia pozwoliły zespołowi zakwalifikować się do udziału w Mistrzostwach Europy Cheerleadingu Praga 2017. Dziewczęta występowały wśród najlepszych drużyn w Europie. „Sanna Cheerleaders” jako jedyna grupa młodzieżowa w historii Zaklikowa osiągnęła tak wiele i reprezentowała Gminę, Powiat i Polskę w tak prestiżowych zawodach.

Bogdan Pamuła- koszykarz, nauczyciel w – f, wieloletni trener klubu ZKS Stal Stalowa Wola, na swoim koncie ma liczne sportowe sukcesy i odznaczenia, w sezonie 2008/2009 będąc trenerem I – ligowej drużyny awansował z zespołem do ekstraklasy, m in. był trenerem reprezentacji Polski kadetów i juniorów, uczestnik Mistrzostw Europy w Bułgarii i Hiszpanii. Obecnie jest koordynatorem szkolenia młodzieży w klubie sportowym i trenerem II – ligowej drużyny koszykówki.

Włodzimierz Pikulski- z tenisem ziemnym związany od najmłodszych lat, najpierw jako zawodnik, później trener, a także koordynator w Miejskim Klubie Tenisowym w Stalowej Woli. Założyciel Akademii Tenisa dla dzieci, organizator programu TENIS 10 dla przedszkoli i szkół w Stalowej Woli. Jego wychowankowie od wielu lat odnoszą znaczące sukcesy, obecnie do najbardziej utytułowanych należą m. in.: Oliwia Sybicka, Lena Takmadżan, Miłosz Sroka.

Laureaci nagród w kategorii: Animator Sportu 2017:

Mirosław Orłowski – od wielu lat związany ze sportem, wcześniej jako nauczyciel, obecnie jako działacz stowarzyszeń sportowych. Prezes Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Stalowej Woli, organizator zawodów w różnych dziedzinach sportowych, na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. W czasie wieloletniej działalności zorganizował i przeprowadził ponad 2000 szkolnych imprez sportowych, w których wzięło udział ok. 100 tysięcy zawodników. Swoim działaniem i postawą pokazuje, że sport może być wspaniałą przygodą i życiową pasją.

Artur Chomiak – współzałożyciel i trener klubu „Ring Sikorski Stalowa Wola”. Jest także licencjonowanym trenerem Polskiego Związku Bokserskiego, dzięki swojemu zaangażowaniu wytrenował wielu adeptów sztuki pięściarskiej. Jego wychowankowie to medaliści Mistrzostw Polski i Pucharów Polski, powoływani do kadry narodowej. Do jego podopiecznych należy m.in. Dominika Sibiga. Artur Chomiak był także współorganizatorem turniejów bokserskich o randze międzynarodowej.

Edward Chmura – od wielu lat zajmuje się organizacją imprez sportowych na każdym szczeblu. Organizuje liczne rozgrywki piłki nożnej i turnieje dla dzieci i młodzieży. Jest m.in. koordynatorem z ramienia Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej znaczącej imprezy „Z podwórka na stadion”. Dzięki jego zaangażowaniu w rozwój sportu młodzieżowo – amatorskiego wielu młodych ludzi odkryło w sobie miłość do piłki nożnej i sportu.

Medaliści Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy w 2017 roku z terenu powiatu stalowowolskiego:

Danuta Cieślak – KKS „Victoria” Stalowa Wola
Wanessa Krzyżewska – KKS „Victoria“ Stalowa Wola
Emilia Dąbek – KKS „Victoria” Stalowa Wola
Agnieszka Dybka – KKS „Victoria” Stalowa Wola
Szymon Żywko – KKS „Victoria” Stalowa Wola
Stanisław Lebioda – KKS “Victoria” Stalowa Wola
Mateusz Kopeć – KKS „Victoria” Stalowa Wola
Stanisław Łańcucki – Stalowowolski Klub Biegacza
Lena Takmadżan – Miejski Klub Tenisowy w Stalowej Woli
Wojciech Kieliszek – Modelarnia Zaleszany
Kamil Jaskowski– Modelarnia Zaleszany

Dyplomy honorowe dla osób nominowanych do nagród za osiągnięte wyniki sportowe oraz za osiągnięcia w działalności sportowej w 2017 roku otrzymali:
Mirosław Barszcz
Jacek Łyp
Oliwia Sybicka
Miłosz Sroka
Lucyna Goc

Zarząd Powiatu Stalowowolskiego przyznał także nagrody dla szkół za zdobycie miejsc od I do III w powiatowym współzawodnictwie sportowym w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej, Gimnazjady oraz Licealiady w roku szkolnym 2016/2017:

Finaliści Igrzysk Młodzieży Szkolnej:
III miejsce – PSP w Jastkowicach.
II miejsce – PSP Nr 7 w Stalowej Woli
I miejsce – PSP Nr 12 w Stalowej Woli
Finaliści Gimnazjady:
III miejsce – Gimnazjum w Bojanowie.
II miejsce – Gimnazjum Nr 5 w Stalowej Woli
I miejsce – Gimnazjum nr 4 w Stalowej Woli
Finaliści Licealiady:
III miejsce – Samorządowe Liceum Ogólnokształcące w Stalowej Woli
II miejsce – Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Stalowej Woli
I miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Stalowej Woli

{gallery}PDAK18{/gallery}