Młodzież o… prawie budowlanym

Jej organizatorem był Starosta Stalowowolski, a współorganizatorami: Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Stalowej oraz Zespół Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli oraz szkoły uczestniczące w konkursie. – To przedsięwzięcie adresowaliśmy w szczególności do szkół o profilu technicznym. To pierwszy w kraju konkurs dla młodzieży o takiej tematyce – mówi Marian Pędlowski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Stalowej Woli.

Celem konkursu było popularyzowanie wiedzy o prawie budowlanym, jako jednym z najważniejszych regulacji prawnych z zakresu procesu inwestycyjnego. Tematyka obejmowała przepisy prawa budowlanego wraz z wybranymi aktami wykonawczymi. Konkurs przebiegał w dwóch etapach: szkolnym, a także finale wojewódzkim. W eliminacjach szkolnych udział wzięło w sumie 141 uczniów z 10 szkół z: Kolbuszowej, Krosna, Jarosławia, Mielca, Niska, Przeworska, Rzeszowa, Tarnobrzega oraz Stalowej Woli (ZSP Nr 1 i ZSP Nr 2).
Z eliminacji szkolnych do etapu finałowego zakwalifikowało się po 2 najlepszych uczniów z każdej szkoły. W finale wzięli udział uczniowie 9 szkół (jedna nie dojechała). Ich zadaniem było rozwiązanie testu, składającego się z 30 pytań z prawa budowlanego oraz 5 z warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Młodzież miała na to 45 minut. Autorem pytań był Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Stalowej Woli.

Rywalizowano w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej. Indywidualnie, najlepsza okazała się Edyta Strzelczyk z Zespołu Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu. Drugie miejsce zajął Arkadiusz Zołotnik z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jarosławiu, a trzecie reprezentant gospodarzy – Piotr Mazurek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli. Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsora konkursu – firmę „Stalprzem” ze Stalowej Woli. – Jestem dla was – zwycięzców, ale także wszystkich uczestników tego konkursu, pełen podziwu. Prawo budowlane to niezwykle trudny temat i jak sądzę zapoznanie się z nim w takim stopniu, żebyście mogli rywalizować w tym konkursie, wymagało od was poświęcenia wiele czasu i pracy – komentował starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.
W rywalizacji drużynowej zwyciężył Zespół Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu, drugie miejsce zajęło Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Nr 1 im. Ambrożego Towarnickiego w Rzeszowie, a na najniższym stopni u podium znalazł się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli. Na zwycięzców w tej rywalizacji również czekały atrakcyjne nagrody, tym razem ufundowane przez ufundowane przez Podkarpacką Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa w Rzeszowie.

Warto zaznaczyć, że honorowy patronat nad konkursem objęli: Minister Inwestycji i Rozwoju, Wojewoda Podkarpacki, Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, a także Podkarpacka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.