Umowa na budowę bloku operacyjnego podpisana!

Już w kwietniu 2019 roku, pacjenci stalowowolskiego Powiatowego Szpitala Specjalistycznego będą operowani na nowym bloku operacyjnym. Właśnie została podpisana umowa z wykonawcą tej ważnej i potężnej inwestycji.

To najważniejsza inwestycja  Powiatu Stalowowolskiego w tej kadencji i jedna z najważniejszych w ostatnim 20-leciu. Wielka i kosztowna, a jak na nasze możliwości – wręcz historyczna – mówił starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny do gości oraz dziennikarzy, uczestniczących w konferencji związanej z podpisaniem umowy na budowę nowego bloku operacyjnego. W imieniu szpitala parafował ją dyrektor Edward Surmacz, natomiast w wykonawcę – firmę ERBUD, czyli tę samą, która przebudowała SOR, a także wybudowała lądowisko dla śmigłowców na dachu, reprezentował prezes Mirosław Młynarski. – Jak państwo widzicie, samo podpisanie umowy trwało krótko, ale już dojście do tego momentu trwało długo, było niezwykle skomplikowane i wymagało ogromnej pracy wielu osób. Musieliśmy ją jednak wykonać, obecny blok ma już 60 lat i od dawna już powinien być zastąpiony nowym – mówił dyrektor Edward Surmacz.

O tym, że nowy blok operacyjny był niezwykle pilną inwestycją, mówił również Marek Ujda, który na konferencji wystąpił w podwójnej roli – ordynatora Oddziału Kardiologicznego II, a jednocześnie wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Stalowowolskiego. – Nigdy w historii Powiatu Stalowowolskiego nie było tak wielkich nakładów na szpital, jak za kadencji obecnej Rady Powiatu oraz Zarządu Powiatu. A już inwestycja w blok operacyjny jest arcyważna, zwłaszcza, że przez ostatnie lata był on dopuszczany do użytku tylko warunkowo. Gdyby nie inwestycja, którą właśnie rozpoczynamy, już za chwilę moglibyśmy zostać bez bloku, czego efektem byłaby likwidacja kilku oddziałów i degradacja szpitala. A to byłby dramat zarówno załogi, jak i pacjentów – mówił Marek Ujda.

W ramach inwestycji, na całej powierzchni drugiego piętra tego Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego powstanie nowoczesny blok operacyjny, składający się z 5 sal operacyjnych, sali wybudzeniowej (pooperacyjnej) na 6 stanowisk oraz 3 sal zabiegowych pracowni endoskopowej, w tym jednej sali endoskopowej, przeznaczonej do zabiegów wykonywanych pod kontrolą aparatu RTG. Na części parteru pawilonu powstanie nowoczesna centralna sterylizatornia, która w celu umożliwienia bezpośredniego transportu narzędzi pomiędzy blokiem operacyjnym i sterylizatornią, będzie połączona z blokiem operacyjnym wydzielonymi dźwigami towarowymi, przy zachowaniu rozdziału dróg „czystych” od „brudnych”. Powierzchnia całkowita nowych, wybudowanych i wyposażonych pomieszczeń wyniesie 2390 m2. W zakres inwestycji, oprócz prac budowlanych, wchodzi też wymiana istniejącej, przestarzałej aparatury i sprzętu medycznego bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni oraz doposażenie ich w nowoczesną aparaturę medyczną.

Całkowita wartość projektu pod nazwą „Dostosowanie bloku operacyjnego w szpitalu w Stalowej Woli do obowiązujących przepisów jako element polepszenia jakości świadczonych usług zdrowotnych”, ma wartość 24 milionów 838 tysięcy złotych, z czego zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Podkarpackiego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020 wyniesie 9 milionów 997 tysięcy złotych. Natomiast pozostałą kwotę – 14 milionów 814 tysiące złotych zapewni Powiat Stalowowolski.

– Wprawdzie będziemy musieli się zadłużyć, ale na taki cel zrobimy to bez wahania. Lepszej okazji i drugiej szansy na takie dofinansowanie już nie będzie. Gdy zostawałem starostą prawie 4 lata temu, sytuacja szpitala była bardzo zła. Obiecaliśmy, że to zmienimy, że postawimy na szpital. I dzisiaj mogę powiedzieć, że jako Rada i Zarząd Powiatu słowa dotrzymaliśmy. Najlepszym tego dowodem są liczby – 59,5 mln zł poszło lub jeszcze pójdzie w tej kadencji na inwestycje szpitalne. Połowa tych pieniędzy pochodziła z budżetu Powiatu Stalowowolskiego, a reszta to środki pozyskane z zewnątrz bądź od innych samorządów – powiedział starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny. Chwalił również za niesioną pomoc stalowowolskiego posła Rafała Webera. – Otwiera nam drzwi do ministerstw i pomaga pozyskiwać środki na inwestycje. Dziękuję za to zaangażowanie i skuteczność w działaniu – mówił starosta do posła, który wraz z wicemarszałkiem Województwa Podkarpackiego Stanisławem Kruczkiem uczestniczył w wydarzeniu. – Z jednej strony dziś spełnia się marzenie wielu osób. Z drugiej, musze przyznać, że wyasygnowanie 14 mln zł na tę inwestycję z budżetu powiatu, wymaga odwagi. Ale tą decyzją pan starosta i radni powiatowi potwierdzili, że zdrowie mieszkańców jest dla nich najważniejsze – skomentował poseł Rafał Weber.

{gallery}BlokOperacyjny{/gallery}