100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

Przedstawiciele władz złożyli wieńce w miejscach pamięci: na mogile zbiorowej i cmentarzu wojennym w Rozwadowie, przy Mauzoleum na cmentarzu komunalnym, przed pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz przed tablicą pamiątkową i pomnikiem Jana Pawła II przy Bazylice Konkatedralnej.

W Bazylice Konkatedralnej została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, pocztu sztandarowego Garnizonu Nisko oraz służb i klas mundurowych. Po Mszy św. przed Bazyliką został odsłonięty Obelisk Stulecia Niepodległości ufundowany przez osoby prywatne. Następnie ulicami miasta przeszła defilada pod Miejski Dom Kultury, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości wojskowe, Apel Poległych oraz Ognisko Patriotyzmu.

Starosta Janusz Zarzeczny, podkreślał, że żyjemy w wyjątkowych czasach, ponieważ nie każdemu dane było obchodzić 100-lecie odzyskania suwerenności przez naszą Ojczyznę, dożyć czasów kiedy Papieżem był nasz rodak Jan Paweł II oraz czasów kiedy Polska odzyskała niepodległość po komunistycznym zniewoleniu. – Dziś możemy się spotkać i świętować tę wspaniałą uroczystość, 100 – lecia odzyskania przez Polskę upragnionej niepodległości. Inaczej smakuje niepodległość dziś, a inaczej smakowała 100 lat temu – mówił starosta. – Najważniejsze żebyśmy byli dla siebie otwarci , dobrzy, żebyśmy tworzyli dobry naród, zgrane społeczeństwo. Bo tylko zgoda prowadzi do rozwoju, do tego, aby Polska była znaczącym krajem w Europie i na świecie.