Minister na prezentacji nowego sprzętu w szpitalu

Oprócz wspomnianego już szefa Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, a także gospodarzy: szpitala – dyrektora Edwarda Surmacza oraz powiatu – starosty Janusza Zarzecznego, w zorganizowanej 23 stycznia konferencji uczestniczyli również: poseł na Sejm RP Rafał Weber, wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, a także liczne grono samorządowców, radnych Powiatu Stalowowolskiego oraz pracowników szpitala. – Szpitalny Oddział Ratunkowy, na którym się znajdujemy, został gruntownie przebudowany i dziś jest bardzo nowoczesny. Za chwilę będzie też świetnie wyposażony, a to dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa na zakup aparatury medycznej na potrzeby SOR-u, w tym: stołów zabiegowych i operacyjnych, kardiomonitorów, aparatu USG, defibrylatora, a także sprzętu dedykowanego ratowaniu dzieci i noworodków. Cały ten sprzęt ma wartość ponad 3,2 mln zł – mówił starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Wspomniana aparatura medyczna trafi na stalowowolski SOR w połowie maja. Za to już teraz pacjentów dowozi tu nowa karetka, zakupiona w grudniu 2018 roku. Pojazd wraz z kompletnym wyposażeniem, w skład którego wchodzi m.in. urządzenie LUCAS do kompresji klatki piersiowej, kosztował 380 tys. zł i został sfinansowany z budżetu państwa, za pośrednictwem wojewody.

Podobnie jak karetka – w stalowowolskim szpitalu już funkcjonuje inny, niezwykle ważny i kosztowny sprzęt zakupiony ostatnio dzięki wsparciu z budżetu państwa. Mowa o wyposażenia dla Oddziału Kardiologicznego oraz Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego, a konkretnie: aparacie rentgenowskim z ramieniem C, zestawie do holtera (arytmii serca oraz ciśnienia tętniczego krwi), oraz zestawie do elektrokardiologicznych prób wysiłkowych z bieżnią. Cała ta aparatura ma wartość 970 tys. zł, z czego 776 tys. stanowi dofinansowanie z rezerwy ogólnej budżetu państwa, a pozostałe środki pochodzą z budżetu Powiatu Stalowowolskiego. – Aparat rentgenowski z ramieniem C jest niezbędny przede wszystkim do wszczepiania rozruszników serca, kardiowerterów, defibrylatorów i urządzeń resynchronizujących. Średnia żywotność takiego sprzętu wynosi około 8 lat, a nasz poprzedni działał aż 12. Dlatego tak bardzo potrzebowaliśmy nowego ramienia C, a fakt otrzymania go, jest dla nas ogromnie ważny – tłumaczył zebranym Marek Ujda, lekarz kierujący Oddziałem Kardiologicznym II, a jednocześnie wiceprzewodniczący Rady Powiatu Stalowowolskiego.

Obecny na konferencji minister Jerzy Kwieciński mówił, że w dzisiejszych czasach wydatki na służbę zdrowia są traktowane jako wydatki prorozwojowe. – Każde miasto, które chce się rozwijać i być dla mieszkańców dobrym miejscem do życia, musi mieć dobrą opiekę zdrowotną. Wprawdzie stalowowolski szpital obchodził w ubiegłym roku swoje 65-lecie, ale jak na niego patrzę, to muszę przyznać, że nie wygląda jak emeryt. To efekt tego maratonu inwestycyjnego, jakiemu jest poddawany. Gratuluję panu staroście oraz panu dyrektorowi pomysłów i determinacji oraz umiejętnego sięgania po środki na inwestycje. I dziękuję za dbałość o tę placówkę, bo nie zdradzę tajemnicy mówiąc, że się w niej urodziłem – stwierdził minister Kwieciński.

W podobnym tonie wypowiadał się poseł na Sejm RP – Rafał Weber. – Każdy z nas prędzej czy później będzie potrzebował opieki medycznej. Dlatego zależy nam, aby leczenie było na jak najwyższym poziomie. Rząd Prawa i Sprawiedliwości sukcesywnie zwiększa wydatki na służbę zdrowia, co doskonale widać właśnie na przykładzie stalowowolskiego szpitala, w którym przez ostatnie lata realizowane są kolejne duże i ważne inwestycje – mówił parlamentarzysta ze Stalowej Woli.

Natomiast starosta Janusz Zarzeczny dziękował obecnym na konferencji uczestnikom za wsparcie w działaniach na rzecz szpitala. – Owszem, chętnie korzystamy z różnych programów dających możliwość dofinansowania szpitalnych inwestycji, ale nie bylibyśmy w tym tak skuteczni, gdyby nie wsparcie takich ludzi jak minister Jerzy Kwieciński, czy poseł Rafał Weber, na pomoc których zawsze możemy liczyć. Dziękuję również prezydentowi Lucjuszowi Nadbereżnemu, który wraz z Radą Miasta wspiera nasz szpital. Chcę w tym miejscu powiedzieć, że od początku lutego zostanie uruchomiona druga Izba Przyjęć w naszym szpitalu, a gmina przekazała na tę inwestycję pół miliona złotych – powiedział starosta Janusz Zarzeczny.