Są pieniądze na nowy sprzęt dla SOR-u

Uroczyste podpisanie umowy przez wiceminister Józefę Szczurek-Żelazko oraz dyrektora szpitala Edwarda Surmacza odbyło się w piątek 8 lutego. W zorganizowanej z tej okazji konferencji wzięli również udział: senator RP Janina Sagatowska, poseł na Sejm RP Rafał Weber, wojewoda Ewa Leniart, wicemarszałek województwa Ewa Draus, dyrektor podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Robert Bugaj, przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys, a także kierująca Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym Magdalena Partyka-Zając.

– Jak wszystkim wiadomo, zainwestowaliśmy w ostatnich latach potężne środki w remont i przebudowę naszego szpitala, przez całą poprzednią kadencję było to prawie 60 milionów złotych. Ale to nie koniec. Szukamy kolejnych możliwości, bo mamy nowoczesne wnętrza, ale potrzebujemy je jeszcze wypełnić nowoczesnym sprzętem. Teraz dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia i środkom, które dołożymy z budżetu Powiatu Stalowowolskiego, gruntownie wyposażymy cały SOR – mówi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.
O tym, że Powiat Stalowowolski oraz Powiatowy Szpital Specjalistyczny potrafią skutecznie pozyskiwać środki na inwestycje mówiła wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko. – Jesteście tu wyjątkowo skuteczni w sięganiu po środki z Ministerstwa Zdrowia. Wasze inwestycje doskonale wpisywały się w założenia systemu usprawniania ratownictwa medycznego. Stalowowolski SOR jest bardzo nowoczesny, co przekłada się na usługi mające wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców – mówiła minister. Przyznała również, podobnie jak starosta Janusz Zarzeczny, że duża w tym zasługa posła Rafała Webera, który regularnie upomina się w Warszawie i ministerialnych gabinetach o wsparcie dla stalowowolskiego szpitala. – Wykorzystuję ku temu każdy możliwy moment. Gdy tylko widzę panią minister, od razu pytam o wnioski złożone przez naszą lecznicę – przyznał poseł Weber.

Pieniądze w kwocie 2 milionów 367 tysięcy złotych przekazane na doposażenie SOR-u, pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a konkretnie z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 – Priorytet IX Wzmocnienie strategicznej infrastruktury Ochrony Zdrowia. Do kwoty tej z budżetu Powiatu Stalowowolskiego zostanie dołożone jeszcze 418 tysięcy złotych i za całość – w sumie 2 miliony 785 tysięcy złotych, zostanie zakupiona aparatura medyczna. Sprzęt, na który zostaną wydane środki, to m.in.: stół operacyjny, stół do gipsowania, lampy operacyjne i zabiegowe, kardiomonitory, łóżka szpitalne, aparat RTG z ramieniem C, aparat USG, respirator, aparaty do znieczulania, defibrylatory, czy analizator parametrów krytycznych.

– Nasz Szpitalny Oddział Ratunkowy przeszedł niedawno gruntowną przebudowę, ale do tej pory funkcjonował na starym, zdezelowanym sprzęcie. Otrzymane teraz dofinansowanie pozwoli wyposażyć nam go w nowoczesną aparaturę. Będą się z tego cieszyć personel i pacjenci. To dobra wiadomość dla miasta i powiatu – komentował dyrektor szpitala Edward Surmacz.

Przypomnijmy, że to kolejne środki na wyposażenie SOR-u, jakie udało się pozyskać w ostatnim czasie. Jesienią ubiegłego roku, w ramach inicjatywy „Wspieramy Szpitalne Oddziały Ratunkowe” nasza lecznica otrzymała 443 tysiące złotych na zakup aparatury medycznej dedykowanej do ratowania dzieci i noworodków.

{gallery}MinisterZdrowia19{/gallery}